bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Drzewo z liściami złożonymi...
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2006 « ARCHIWUM 2006 sierpień-grudzień «
i

#227
od kwietnia 2006

Co to za drzewo? Niewysokie, ok. 10 m, korona rozłożysta, liście parzysto - pierzaste z listkami 12-14 cm dł. Listki z brzegiem gładkim, obustonnie zaostrzone. Ogonek ok. 1 cm. Na drzewie ślady po kwiatostanie w kształcie sterczącej w górę wiechy.
Cały liść z góry

1

Widok listków z góry

2

Widok listków od spodu

3

Ogonek liścia złożonego

4

#170
od września 2006

2006.10.22 22:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zagadka trudna i nie dziwię się, że nikt nie podjąl wyzwania. Przy oznaczaniu drzew i krzewów ważne są i inne szczegóły, np. ułożenie liści na łodydze - skrętoległe czy naprzeciwległe. Czasem pod drzewem jest owoc, dobrze byłoby dołaczyć zdjęcie. A teraz próba odpowiedzi. Według Dendrologii Senety z 1983 roku w Polsce nie ma drzew o takich parzystopierzastych liściach. Zatem w grę wchodzi drzewo o liściach nieparzystopierzastych, które z jakiś powodów utraciło szczytowy listek. Kształt listków najbardziej przypomina korkowca amurskiego. Wówczas świeża gałązka po skaleczeniu pachnie terpentyną. Owocem są pestkowce zebrane w grona, często skierowane do góry. Za tą opcją przemawia także kształt listków. Mniej prawdopodobny jest strączyn - Cladrastis lutea, ale listki jego liści są bardziej owalne, no i ma strąki zwisające w luźnych wiechach.
i

#274
od kwietnia 2006

Liście korkowca amurskiego jak i całe drzewo rozpoznaję. Ten liść pochodzi napewno z drzewa obcego pochodzenia z nasadzenia parkowego. Będę próbował zebrać więcej szczegółów o tym drzewie. Bardzo mnie ciekawi co to za drzewo.

#194
od września 2006

2006.10.30 21:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Sądzę, że powinieneś celować w rodzaj Ewodia, którego dwa gatunki są uprawiane w Polsce. To przedstawiciel rodziny rutowatych, ale także ma liście nieparzystopierzaste. Kształt listków na ilustracji w nowo wydanym atlasie Bugały jest zbliżony. Popatrz uważnie na okaz w naturze. Może ten liść, który sfotografowałeś jest wyjątkiem.

#0

2006.11.07 17:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jarek makowski
sprawdzcie również rodzaj Carya-przeorzech albo C.ovata, lub C.cordiformis

#306
od kwietnia 2006

Gratuluję! Strzał w 10. To jest chyba to - Evodia danieli. Wiosną sprawdzę kwiaty,
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2006 « ARCHIWUM 2006 sierpień-grudzień «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji