Zacznijmy od razu od miejsca akcji, które na mapie firmy Compass oznaczyłem zieloną linią. Będziemy się wzdłuż niej poruszać od skrzyżowania z ulicą Krakowską po skrzyżowanie z ulicą Sienna.
Dla porównania warto obejrzeć wątek z 2012 roku pokazujący fragment tej okolicy a przede wszystkim ówczesny stan nasypu kolejowego po wielkim rżnięciu - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/508578.html. Teraz jest tak.
Miejsca po wycince drzew sukcesywnie zarastają, ponieważ z pniaków rozwinął się gąszcz odrośli.
Z drzew najwięcej w tej okolicy było i właściwie jest klonu srebrzystego - Acer dasycarpum. To drzewo co jakiś czas będzie się tutaj przewijać.
Na razie zajmijmy się urokiem zejściowego ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare. Jak widać towarzystwa dotrzymuje mu nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.
Oto przebarwiające się liście klonu srebrzystego - Acer dasycarpum.
Są też takie, tak jakby chlorotyczne. Ot uroki jesieni.
Miejscami gąszcz utworzony z pędów odroślowych jest bardzo gęsty.
I znowu klon srebrzysty - Acer dasycarpum.
Nieco dalej dla odmiany mamy jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.
Nie brak też nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.
I tak zbliżyliśmy się do skrzyżowania z ulicą Kadłubek.
Znak zasłaniają pędy jesionu amerykańskiego - Fraxinus americana.
Przechodzę szybko na drugą stronę ulicy.
Tam u podnóża nasypu kolejowego rządzi pokrzywa zwyczajna - Urtica dioca.
Dalej mamy również kontynuację tego samego rodzaju chaszczy. Nawet skład gatunkowy jest zbliżony.
Kolejne widoczne skrzyżowanie to wylot ulicy Świętokrzyskiej. Widoczny koniec ulicy to okolica skrzyżowania z ulicą Sienną.
Teraz na nasypie kolejowym minąłem bordową plamę derenia świdwy - Cornus sanguinea.
A to już skrzyżowanie z ulicą Sienna i miejsce zwane przez lokalną społeczność Dwa Mosty. Drugi most, to owo obskurne miejsce za jezdnią, czyli przejście dla pieszych. Obecnie trwa spór o to, kto powinien tam utrzymywać porządek a to jest jego rezultat.
Przeszedłem szybko na drugą stronę i na chwilę zatrzymałem się aby spojrzeć na budowę kolejnego marketu. Tutaj były ogródki działkowe, wkrótce będzie Netto.
Całość fotoreportażu kończę widokiem typowego przymiotna białego - Erigeron annuus o czym świadczy fioletowy odcień kwiatów języczkowych.