Jak dobrze wiadomo około 10 każdego miesiąca zaglądam do Jaworzna. Wtedy staram się zawsze wykonać jakiś fotoreportaż. Nie inaczej było tym razem. Ponieważ musiałem szybko powrócić do Chrzanowa zrobiłem to tylko w rejonie ulic Plac Św. Jana, Królowej Jadwigi oraz przystanku. Oto mapa firmy Compass.
Oto widok na Plac Św. Jana oraz skwer w centrum ronda.
Nie zatrzymuję się tam i szybko ruszam dalej ul. Królowej Jadwigi. Za moimi plecami znajdował się jeszcze zielony jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.
Na poboczu drogi zobaczymy między innymi bylicę pospolitą - Artemisia vulgaris porażoną przez mączniaka - Erysiphe artemisiae.
Na mączniaku prawdopodobnie występuje grzyb z rodzaju Ampelomyces.
Z luki pomiędzy domami zerkam w kierunku kościoła.
Po przekroczeniu skrzyżowania z ulicą Farną w przydrożnych krzewach znajduję mniszek - Taraxacum porażony przez mączniaka. Teraz nazywa się on Podosphaera fusca.
Jest tutaj także dwurząd murowy - Diplotaxis muralis.
A to już mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus porażony przez Golovinomyces cichoracearum.
Teraz przyspieszam. Mijam szpaler wiśni piłkowanej - Cerassus serrulata.
Bliżej ulicy Grunwaldzkiej rośnie okazała brzoza brodawkowata - Betula pendula. Nie zauważyłem aby była oznakowana jako pomnik przyrody.
Na zakończenie spenetrowałem materiał z wykopów widoczny za tym drzewem. Znalazłem tamże dolomit retu, czyli najwyższego piętra triasu dolnego. W dużym uproszczeniu jest to góra góry dołu. Kamienie od razu trafiły do ogrodu geologicznego w Chrzanowie. A drzewo to po prostu platan klonolistny - Platanus x acerifolia.