Mam pytanie, czy ktoś z naszego forum wybiera się na 12 marca do ministerstwa, bo jeśli tak to może byśmy zastanowili się nad pewnymi postulatami, także natury ogólnej. Na przykład obostrzenia w pozyskiwaniu okazów do badań naukowych czy też zbyt łatwe dla odmiany uzyskiwanie zgody na niszczenie stanowisk roślin chronionych i ich przeznaczanie pod inwestycje.
Piotr, a możesz rozwinąć temat:
"...Na przykład obostrzenia w pozyskiwaniu okazów do badań naukowych..."
w Twoim oglądzie (ocenie) proponowanej zmiany?
Chodzi o to, że w majestacie "prawa" niszczy się stanowiska roślin chronionych a zarazem, konieczne jest uzyskiwanie zgody na pozyskiwanie okazów do zbiorów naukowych, nawet ze stanowisk, który już są w trakcie niszczenia. Poza tym postuluję wprowadzenie pojęcia donosu obywatelskiego, chociażby publikacji na naszym forum. To jest tak, że na razie nie skomplikowane jest uzyskiwanie zgody na niszczenie stanowisk pod inwestycje. Osobiście wałkowałem to na przykładzie Wapniówki oraz Kolawicy w moich wędrówkach.
Tutaj mieliśmy akcję Orobanche oraz Batrachium. Panie, które prosiły o dane także musiały mieć zgodę na pozyskiwanie okazów do zielników. Chodzi o to, aby licencjonowany botanik, nawet amator,mógł pozyskiwać te rośliny dysponując jakimś bezterminowym zezwoleniem.
Ciekawostka, na którą zwrócił mi uwagę Roman, jest przy wszystkich gatunkach z rodzaju Elatine oraz Centaurium pulchellum.
W tabeli oznaczono je jako gatunki rodzime dla PL lub archeofity natomiast w uwagach napisano "...Efemerofit. Obecny na stanowiskach antropogenicznych..." Autorzy chyba źle użyli pojęcia efemerofit - chyba, że się mylę to proszę sprostować.