Dzisiaj, około godziny 14.00 na prośbę dyrektora obszedłem naszą budynek oraz przyległy park celem zrobienia serii zdjęć przy okazji drobno padającego, ale lekko zacinającego śniegu. Dodatkowo można było liczyć na dobre ujęcia w związku z padającym wczoraj zamarzającym deszczem. Na początku, jakby kto nie wiedział gdzie to jest typowy fragment mapy firmy Compass z położeniem naszego terenu.
Budynek muzeum, lamus dworski z XVI wieku obchodzę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Zaczynam od ulicy Mickiewicza. Iglak po lewej stronie to świerk kłujący - Picea pungens.
Teraz spoglądam z chodnika. Drzewa na pierwszym planie to głóg - Crataegus oraz brzoza brodawkowata - Betula pendula.
Teraz zerkam z trawnika. Na wprost mamy buk zwyczajny - Fagus sylvatica "Pendula". Na lewo jodłę pospolitą - Abies alba.
Niewielka zmiana kąta widzenia. Teraz na lewo znajduje się wspomniany buk na prawo klon jawor - Acer pseudoplatanus.
Teraz patrzę dokładnie na południowy narożnik najstarszej części naszej siedziby. Dodatkowym akcentem jest pojawiająca się z prawej strony łukowato wygięta gałąź dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.
Zostawiamy na chwilę muzeum i idziemy na skwer przy wschodniej ścianie. Tutaj znajduje się zabukowany grab, czyli okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica pod którym wyrósł grab pospolity - Carpinus betulus. W tle widać przygięty śniegiem cis pospolity - Taxus baccata.
Oglądamy to towarzystwo z bliska.
Podchodzimy jeszcze bliżej i mamy pokrytą lodem gałązkę grabu.
Dalej idą jego pokryte lodem orzeszki z trójklapowymi okrywami.
Przyjrzyjmy się teraz pokrytymi lodem gałązkom cisu pospolitego -Taxus baccata.
A teraz wschodnia ściana najstarszej części naszej siedziby. Na lewo daglezja zielona - Pseudotsuga taxifolia, na prawo gałązki krzewiastego grabu pospolitego - Carpinus betulus.
Niewielka zmiana punktu widzenia. Teraz po prawej stronie widzimy świerk kłujący - Picea pungens.
W tym momencie mógłbym zakończyć to wszystko ale postanowiłem jeszcze ruszyć w park, ponieważ wszystko wskazywało na to, że uda mi się zrobić ciekawe zdjęcia i do tego prawie dwubarwne.
Na początku gałązka jodły pospolitej - Abies alba z góry i od spodu. Jest to drzewo rosnące przy wschodniej krawędzi parku.
Dalej, bliżej południowo-wschodniego krańca parku cis pospolity - Taxus baccata z uschniętą gałązką. Wiele wskazuje na to, że zaatakowały go grzyby.
Niedaleko fontanny znajduje się wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".
Powoli wracam do budynku. Teraz trzy zdjęcia pokazujące to zbliżanie się, co kilkanaście kroków.
I jeszcze dwa zdjęcia pokazujące zachodnią ścianę. Na początku z nieco dalszej odległości, zza grabu pospolitego - Carpinus betulus, który nie zrzucił liści.
Potem po przejściu około 20m z miejsca, gdzie niegdyś stał dwór, dla którego lamus był budynkiem pomocniczym.
Część tych zdjęć, jeszcze bardziej osłabionych jest już na stronie internetowej Muzeum w Chrzanowie, ale nie tak dokładnie opisanych jak to zrobiłem tutaj.