W kolejnym archiwalnym wątku spacerujemy w pewnym rozszerzeniu wokół stacji kolejowej Chrzanów Główny. Sama stacja wygląda nieszczególnie i w tym odcinku jej nie pokażę. Na mapie firmy Compass białym kolorem oznaczyłem trasę przejścia zaznaczając kolorowymi kółkami kolejne miejsca wykonywania zdjęć.
Zaczynamy od żółtego kółka. Jest to niewielki skwer w rozwidleniu ulic Borowcowa i Fabryczna. Tutaj na początku wypatrzyłem stadium ecjalne rdzy porażającej pępawę dwuletnią - Crepis biennis. A rdza to po prostu Puccinia maior.
Także tutaj udało mi się znaleźć rdzę - Puccinia violacea porażającą fiołka wonnego - Viola odorata.
Nadanie kołu oznaczającego to miejsce żółtego koloru było jak najbardziej zasadne. Oto kwitnący tego dnia łan mniszka - Taraxacum sp. sp.
Punkt drugi oznaczyłem kołem ciemnoniebieskim. Są to zarośla położone na uboczu kamieniołomu Morskie Oko. Tutaj na czosnaczku pospolitym - Alliaria petiolata miała miejsce orgia warzywnicy kapustnej - Eurydema oleraceum. Osobniki z jasnymi plamami to samce a z czerwonymi to samice.
A wspomniana roślina była tutaj godna swojej nazwy.
Punkt trzeci to jasnoniebieskie koło. Jest to młaka, a właściwie ciek przy ulicy Zbożowej. Tutaj podziwiamy knieć błotną - Caltha palustris.
Oczywiście część tej doliny jest pozbawiona ładnych kwiatków, przynajmniej o tej porze roku.
Punkt czwarty, fioletowe koło to ogród działkowy przy ulicy Stara Huta. Tutaj skupiłem się na szachownicy cesarskiej - Fritillaria imperialis.
Ostatnie, zielone koło to przydroże al. Henryka opodal skrzyżowania z ulicą Sienną. Na początku klon jawor - Acer pseudoplatanus, u którego z czeczotowatego pnia wyrasta mnóstwo drobnych pędów.
Dalej idzie buk zwyczajny w odmianie purpurowej - Fagus sylvatica "Atropurpurea". To największe skupisko tej odmiany w Chrzanowie.