W czerwcu tamtego roku nader często bywałem w szkole podstawowej nr 8 znajdującej się przy ulicy Pogorskiej. Siłą rzeczy sporo po drodze fotografowałem. Oto plon dwu sesji zdjęciowych. Na początku jednak tradycyjnie mapa firmy Compass.
Poruszam się pomiędzy rzeką Chechło a terenem przyległym do szkoły, po części są to nieużytki w rejonie skrzyżowania z ulicą Chechlaną. Jest 9 czerwca. Na początku bardzo ładny mak polny -
Papaver rhoeas.
Kolejny gatunek maku jest dość kłopotliwy. Pierwotnie podejrzewałem mak przytulonowłosy -
Papaver strigosum. Teraz raczej skłaniam się ku makowi wątpliwemu -
Papaver dubium. Problem w tym, że zawsze któraś z cech się nie zgadza. Włoski w górnej części łodygi są przytulone.
Jednakże torebka jest wyraźnie klinowata a liczba promieni na znamieniu słupka wynosi dziesięć.
Płatki korony są pozbawione czarnej plamki. Brak było pręcików, które mogły by ułatwić rozstrzygnięcie co do taksonu z którym mamy do czynienia.
Przyjrzyjmy się jeszcze raz łodydze tego maku.
Ponadto w tej okolicy zwróciłem uwagę na biało kwitnącą świerzbnicę polną -
Knautia arvensis.
Wracając do muzeum sfotografowałem jeszcze kwitnący ligustr pospolity -
Ligustrum vulgare rosnący w zaroślach przy ulicy Podwale, opodal skrzyżowania z ul. Kadłubek. Na mapie to miejsce oznaczyłem zielonym kółkiem.
Niebieskim kółkiem oznaczyłem sfotografowany 16 czerwca charakterystyczny dom znajdujący się przy skrzyżowaniu ulicy Kadłubek z ul. Podwale.
Tego dnia po przejściu na północną stronę linii kolejowej w miejscu oznaczonym żółtym kółkiem sfotografowałem babkę lancetowatą - Plantago lanceolata porażona przez mączniaka - Sphaerotheca plantaginis. To dość rzadki gatunek na obszarze objętym moimi penetracjami.