Ten krótki watek będzie poniekąd wątkiem konsolidacyjnym. Informacje o dwu jego bohaterach już zamieszczałem na tym forum. Było to "Powitanie wiosnówki" -
https://www.bio-forum.pl/messages/3280/156523.html oraz prezentacja wroślika, Peronospora ficariae -
https://www.bio-forum.pl/messages/33/156319.html. Na mapie firmy Compass ta okolica wygląda tak.
Poruszamy się od fioletowego kółka do żółtego. Na początku pierwsze tamtego roku krokusy wiosenne a właściwie szafrany wiosenne -
Crocus vernus. Te wyrosły dokładnie na obszarze oznaczonym fioletowym kółkiem.
W obrębie parku wiosna mamy bardzo dużo ziarnopłonu wiosennego -
Ficaria verna.
Na jego liściach spotykam grzyby pasożytnicze. Teraz pierwszym gatunkiem była Peronospora ficariae. Porażone liście są z wierzchu bardziej blade niż u okazów zdrowych. Pod spodem pojawia się delikatna biała murawka złożona z trzonków konidialnych.
Na kolejnych dwu zdjęciach zobaczymy towarzyszącą mu gwiazdnicę pospolitą -
Stellaria media. Poza tym widać tutaj między innymi okrągłe liście bodziszka drobnego -
Geranium pusillum oraz jakiegoś fiołka, prawdopodobnie
Viola tricolor.
Był też w pewnym sensie całoroczny starzec zwyczajny -
Senecio vulgaris.
Następnie udałem się na rondo, żółte kółko. Wówczas jego centralne miejsce zajmował klomb kwiatowy w wieloma gatunkami chwastów. Dzisiaj po remoncie i przebudowie jest to regularnie koszony trawnik. Wówczas jego niewątpliwą ozdobą była stosunkowo rzadko występująca na moim obszarze działania wiosnówka pospolita - Erophila verna.
Rośliny były zdrowe, co bardzo mnie zmartwiło. Liczyłem przynajmniej na Peronospora erophilae. Do tej pory mam tego pasożyta tylko z jednego miejsca w Rybniku.