w Polsce występuje ponad 200 gatunków mniszków :))
W stosownym tomie flory Polski jest znacznie więcej gatunków mniszka, dawniej lekarskiego o liściach niemalże całobrzegich po głęboko wcinane i dlatego już autor klucza radził sobie nie zawracać tym głowy amatorom. W Europie jest tylko kilku ludzi, którzy wiedzą o nich prawie wszystko.
To może nie być mniszek. porównaj okaz z opisem Hypochoeris glabra
Po kilku wędrówkach po lasach w rejonie Chrzanowa, mając przed oczyma to zdjęcie, dochodzę do wniosku, że ani mniszek - Taraxacum, ani prosienicznik - Hypochoeris lecz brodawnik - Leontodon hispidus.
wydaje mi się, że są zbyt "gładkie" jak na liście brodawnika
Już wiem, jak zamknąć ten temat. Nie ma czegoś takiego jak Hypochoeris glabra, ale istnieje Leontodon hispidus var. glabratus. Dlatego ten brodawnik jest taki łysy. Prosienicznik ma liście głęboko wcięte.
#185
od maja 2004
Moim zdaniem określanie z dokładnością do "var." na podstawie powyższego zdjęcia jest sporym nadużyciem. BTW: dlaczego uważasz, że nie ma czegoś takiego jak Hypochoeris glabra??? I dlaczego upierasz się przy Leontodon hispidus? A może to jest np. Hieracium caespitosum subsp. hypochoerifolium var. pratense f. glabra?
Rzeczywiście trudno powiedzieć czy są to liście mniszka czy np. brodawnika. Potrzebny jest do tego kwiatostan. Zainteresowanych mogę jedynie odesłać do ,,Zeszytów Drozdowskich". W którymś numerze widziałem chyba kilkadziesiąt form mniszka lekarskiego i rzeczywiście są takie które mają liście całkowicie płaskie ale są też i takie o liściach tak postrzępionych jak niemal pióra kurze. ,,Zeszyty Drozdowskie'' są wydawane przez Muzeum Przyrody w Drozdowie k. Łomży.