Drodzy forumowicze.
Czy ktoś z tu obecnych jest mi w stanie doradzić jaka pozycja książkowa, ewentualnie inna pomoc dydaktyczna będzie przydatna podczas oznaczania gatunkowego składu fitoplanktonu charakterystycznego dla polskich jezior. Dotychczas udało mi się znaleźć jedynie
Kowalski W.A., Matuła J., Tomaszewicz G.H., 2010. Desmidiales: (w:) Burchardt L. (red.). Klucz do oznaczania gatunków fitoplanktonu jezior i rzek. Przewodnik do ćwiczeń laboratoryjnych i badań terenowych. UAM, Poznań, Bogucki Wydawnictwo Naukowe.
Czy ktoś zetknął się kiedyś z podobnym tematem tj analizą fitoplanktonu pod mikroskopem odwróconym?
#6801
od stycznia 2007
Mam kolejne wiadomości, od znajomego, cytuję:
"Jak dotąd najlepszym polskojęzycznym kluczem do oznaczania polskiego fitoplanktonu jest: Karol Starmach: Plankton roślinny wód słodkich : metody badania i klucze do oznaczania gatunków występujących w wodach Europy Środkowej. Warszawa–Kraków: PWN, 1989. ISBN 8301091908 , choć on przedstawia systematykę sprzed rewolucji w metodach ultrastrukturalnych i molekularnych.
Poza tym są klucze dla poszczególnych grup, niektóre z połowy ubiegłego wieku, wydawane w serii "Flora Słodkowodna Polski" i niemieckojęzyczne z serii "Süsswasserflora von Mitteleuropa".
Skądinąd wiem, że zespół polskich diatomologów przymierza się do wydania nowego klucza do okrzemek, ale to nie wcześniej niż w przyszłym roku, natomiast w listopadzie ukaże się nieco prostszy klucz do okrzemek na potrzeby monitoringu jakości wód. Niewykluczone, że w podobnym czasie będzie podobny klucz do typowych gatunków fitoplanktonu jeziornego."
:-)