Nie jestem fitosocjologiem i chyba wam (widzę tu kilka koleżanek z podobnym problemem i pewnie z tej samej szkoły) zbytnio nie pomogę, ale skoro prawidłowo umieściłyście swój wątek w dziale forum Atlasu, to już pierwszy krok zrobiłyście w dobrym kierunku. No właśnie, w dziale Botanika, zbiorowiska roślinne, fitosocjologia wypowiedziało się już sporo znawców tematu, warto poczytać te wpisy, choćby taki rzeczowy wpis Włodzimierza Chojnackiego:
"Gatunki charakterystyczne grupuje się w kolejności od jednostki najwęższej do najszerszej (zespół, związek, rząd, klasa). Jeśli trafi się gatunek charakterystyczny dla jednostki pokrewnej, np. innego związku należącego do tego samego rzędu co Twoje zbiorowisko, to umieszcza się go zwykle w grupie charakterystycznych dla tego (wspólnego) rzędu. Gatunki z innych klas umieszcza się na końcu, w grupie pod nazwą "Towarzyszące", czyli razem z tymi, które nie mają żadnej wartości syntaksonomicznej. Trzeba być jednak czujnym, bo niektóre gatunki z tej ostatniej grupy można wykorzystać jako gatunki "Wyróżniające", np. jednostki niższe od zespołu. Jeślibyś dalej miała wątpliwości co do konstrukcji tabeli, to najlepiej zajrzeć do kilku publikacji z zakresu fitosocjologii i zobaczyć, jak takie tabele wyglądają".
Na pewno możecie liczyć na pomoc jeszcze innych, bardziej interesujących się zagadnieniami fitosocjologii.
W waszych spisach gatunków występują gatunki charakterystyczne (w swoim wpisie próbowałem przypisać je do poszczególnych związków) a także takie, które tylko towarzyszom zbiorowiskom łąkowym (np. wiązówka bulwkowata, przetacznik ożankowy, pokrzywa zwyczajna, wyka czteronasienna, szczaw polny, przytulia błotna, ostrożeń polny, żywokost lekarski czy turzyca błotna), z innych klas, które spisujemy na końcu tabeli.
Gatunki charakterystyczne dla poszczególnych syntaksonów łąkowych można łatwo odnaleźć w Atlasie, klikając na dział ZBIOROWISKA ROŚLINNE (opracowany na podstawie dzieła Władysława Matuszkiewicza "Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski").
Np. analizując obydwa spis gatunków łąkowych, idąc od najszerszego syntaksonu, czyli klasy - w tym przypadku klasy Molinio-Arrhenatheretea (półnaturalne i antropogeniczne darniowe zbiorowiska łąkowe) - wypisujemy gatunki charakterystyczne dla tej klasy, a mianowicie: jaskier ostry, groszek łąkowy i szczaw zwyczajny.
Następnie szukamy gatunków z syntaksonów podrzędnych, np. rzędu Molinietalia caeruleae i znajdujemy firletkę poszarpaną i kwiściąg lekarski.
Ponieważ widzimy, że opisywane łąki należą raczej do zbiorowiska trwale lub okresowo wilgotnych, być może nawet żyznych łąk kośnych, schodzimy piętro niżej szukając gatunków charakterystycznych dla niższych, bardziej węższych syntaksonów, a mianowicie związków.
W związku Filipendulion zbiorowisku ziołorośli wzdłuż cieków wodnych znajdujemy tojeść pospolitą i bodziszka błotnego (myśklę, że na tych łąkach powinna też rosnąć wiązówka błotna).
W związku Molinion znajdujemy tylko kosaćca syberyjskiego (kosacza), na marginesie, to rzadki, zagrożony wyginięciem, chroniony gatunek.
W związku Calthion odnajdujemy takie gatunki jak ostrożeń warzywny, ostrożeń łąkowy i rdest wężownik oaz gatunek wyróżniający ten związek kuklik zwisły. chyba powinny też być sity na waszych łąkach.
W związku Arrhenatherion mamy rajgras wyniosły i kupkówkę pospolitą.
Możemy też zejść na najniższe piętro, do podstawowego syntaksonu w fitosocjologii, jakim jest zespół. Np. przytulia północna i kosaciec syberyjski są gatunkami charakterystycznymi (CH.Ass.) coraz bardziej rzadszych w Polsce łąk trzęślicowych Molinion caeruleae.
Oczywiście, to tylko sposób poruszania się w Atlasie, żeby odnaleźć gatunki charakterystyczne (Ch) dla danych zbiorowisk roślinnych.
Całą pracę natomiast trzeba wykonać w terenie, tzn. wybrać odpowiednie powierzchnie do zbadania konkretnego obszaru łąki (wymiary są określone w podręcznikach fitosocjologii), spisać rzetelnie wszystkie występujące na niej gatunki zielne (także mszaki), czyli wykonać zdjęcie fito i następnie ując to wszystko w postaci tabeli.
To co zestawiliście w postaci spisu gatunków, to nie jest jeszcze zdjęcie fito.
Nie wiem też, czemu ten spis gatunków ma służyć.
Jeśli to byłyby zajęcia z tematu fito, to oczywiście, ze spisu, zdjęcia, zestawienia gatunków nie można nic wyrzucać.
Dokładne określenie typu zbiorowisk łąkowych interesującego was obszaru wcale nie jest łatwe i wymaga sporo lat żmudnej pracy i doświadczeń. W Polsce nie ma aż tak dużo specjalistów od precyzyjnego oznaczania zbiorowisk roślinnych. Pozdrawiam