Atlas i klucz. Paprotniki Polski
Gratulacje. Na pewno niebawem zakupię.
Gratuluję ,cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu.
Mam pytanie: co oznaczają (na mapkach rozmieszczenia gatunków) trzy odcienie koloru zielonego? Nazwijmy je ciemnozielonym, zielonym i jasnozielonym. Mogę się tylko domyślać, gdyż nie znalazłem w tym atlasie legendy z objaśnieniami. Albo jestem ślepy, albo czytam za mało atlasów, albo drobne niedopatrzenie autorów.
PS: zaintrygowało mnie współczesne stanowisko gałuszki kulecznicy w Dolinie Górnej Wisły - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...
Co do map rozmieszczenia gatunków to nie zostały one szczegółowo opracowane, gdyż wymagało by to niebywałej ilości pracy. Uwzględniono tu tylko konieczne poprawki i uzupełnienia. To jest raczej zadanie do nowej edycji atlasu rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. Wydawnictwo wykonywało mapy i też się domyślam co do odcieni zielonego. Chyba oznaczają one to czym ciemniejsza zieleń tym większe skupienie stanowisk.
Stanowisko gałuszki kulecznicy w Dolinie Górnej Wisły to Jerzego Kruka z publikacji w CHPO.
A myślałem, że ciemnozielony to stanowiska współcześnie potwierdzone, zielony - stwierdzone po roku 19XY, jasnozielone - przed tym rokiem. Mapki to drobiazg, ważne że książka wielu ludziom przysłuży się w terenie.