Kończę ten jaworznicki spacer. Tym razem skupię się na południowej i zachodniej krawędzi kompleksu łąkowego Porębiska. Na mapie firmy Compass trasę tego fotoreportażu oznaczyłem kolorem żółtym.
Oto widok południowej krawędzi. Równolegle do autostrady biegnie tutaj ciek nad którym rosną drzewa. Dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.
Pomiędzy ciekiem a autostradą znajduje się teren dla uprawiania niekontrolowanej akupunktury, będący w pewnym sensie batologicznym rajem. Zdecydowanie pominąłem to miejsce podczas tej penetracji.
Przyglądam się ciekowi, w którym woda płynie wartkim strumieniem. Zielsko podobne do trawy to sitowie leśne - Scirpus sylvaticus.
Zerkam teraz ku północy. Porębiska to dość duża równina.
Zaczynam teraz grzybobranie. Oto jaskier ostry - Ranuncuculs acris porażony przez Peronospora hiemalis.
Oczywiście większość roślin była zdrowa. Oto jaskier różnolistny - Ranunculus auricomus pośród trybuli leśnej - Anthriscus sylvestris.
Wielce obiecujące było skupisko pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioca, której także towarzyszyła trybula leśna - Anthriscus sylvestris.
Na jej zeszłorocznych pędach wystąpił czerwony grzybek. Jak dla mnie to Calloria fusarioides vel Calloria neglecta. Dwie bazy akceptowanych nazw gatunków jedną z nich zamiennie uważają za synonim drugiej. Zbiór z tego miejsca to moje 66 udokumentowane okazem zielnikowym stanowisko tego gatunku. Na tych pędach ponadto wystąpiła Leptosphaera acuta.
Idę jednak dalej.
Mijam niewielki mostek.
Zerkam w stronę autostrady.
W końcu ruszam zdecydowanie ku krawędzi lasu.
Kiedy do niej doszedłem spojrzałem w kierunku wzgórza Korzeniec, pozostawiając kwitnącą czeremchę zwyczajną - Padus avium nieco z boku. Kiedy stanie tutaj szyb Grzegorz, taki widok nie będzie już możliwy.
Droga ku północy wiedzie krawędzią lasu. Znaczy się wędrujemy ekotonem.
W tej okolicy zebrałem blade liście bodziszka błotnego - Geranium palustre. Na nich po powrocie do Chrzanowa znalazłem grzyba Plasmopara pusilla.
Krawędzią lasu biegnie kolejny rów, który można uważać za granicę pomiędzy dwoma powierzchniami badawczymi.
Widoki zasadniczo nie ulegają zmianie. Tutaj mamy północną krawędź Porębiska ze szpalerem brzozy brodawkowatej - Betula pendula na śladzie po byłej linii kolejowej.
Patrząc w kierunku północno-wschodnim widzimy zieloną kopułę Korzeńca.
Jak to bywa w ekotonie, z lasu na skraj łąki wyszedł fiolek Rivina - Viola Riviniana.
Ponadto znalazłem tutaj rozetę ostrożnia błotnego - Cirsium palustre.
Na skraju łąki także pojawił się niewielki zagajnik brzozowy. Zza niego prześwituje Korzeniec.
Brzozy brodawkowatej - Betula pendula jest tutaj dość sporo. To zrozumiałe, skoro są to siły powietrzno-desantowe lasu.
Północno-zachodnia i północna krawędź łąki niczym się nie wyróżniają. Kiedyś fotografowałem tutaj żmiję zygzakowatą. Tym razem nie spotkałem ani jednego gada.
A pod nogami miałem między innymi rzeżusznik Hallera - Cardaminopsis Hallerii.
Była linia kolejowa ginie w gęstym drzewostanie.
Na szczęście ślad po nasypie wciąż jest widoczny.
W końcu musiałem wrócić. Zerknąłem ostatni raz na Porębiska, a następnie schowałem aparat, aby w drodze na przystanek nie wodziło mnie na pokuszenie.