bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Ocena bioróżnorodności lasu
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2016-2017 « zbiorowiska roślinne, fitosocjologia «

#1
od lutego 2012

2012.02.03 16:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Kamil Zieliński (kamzzz)
Piszę pracę i chciałem porównać bioróżnorodność roślinności zielnej lasu na jego dwóch obszarach.

Proszę o wyrozumiałość, bo jestem dopiero początkującym biologiem, a z książek już więcej wiedzy nie wyciągnę, i błagam o pomoc, bo już naprawdę jestem zrozpaczony trudnościami jakie ta praca mi sprawia.

Do obliczenia wskaźnika bioróżnorodności z tego co wiem potrzebna mi wiedza jakie gatunki występują na obszarze i w jakiej liczebność.
W jaki sposób zlicza się liczbę osobników roślin, które rosną np. w darniach, kobiercach (zliczać pojedyncze łodyżki?). Albo np. mszaki w darniach - jak to obliczać?

Co rozumiecie przez "roślinność zielną"? To są tylko okrytonasienne? Jeśli bym napisał "roślinność runa" to już wszystkie rośliny, tak?

Czy tworząc taką pracę (chcę porównać tylko bioróżnorodność) muszę tworzyć "standardowe" tablice fitosocjologiczne w których będą zawarte dane o ilościowości i towarzyskości, zwarciu poszczególnych warstw - czy mogę te wskaźniki pominąć? Czy jeśli muszę tworzyć tą "standardową" tablicę to mogę umieścić w niej też liczebność poszczególnych gatunków (czyli dane potrzebne mi do obliczenia wskaźnika) jako dodatkowa kolumna obok ilościowości i towarzyskości? Czy bez tych wskaźników moją tabelkę mogę jeszcze nazwać "tablicą fitosocjologiczną"? Pokrycie liczyć tylko dla interesującej mnie warstwy, tak?

Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc.
i

#584
od lipca 2005

2012.02.11 02:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Włodek Chojnacki (woody)
Wybór terminu zależy od tego, jakie rośliny chcesz objąć badaniami, a jakie z nich wyłączyć. Rośliny zielne to takie, które nie mają trwałych pędów nadziemnych, jeśli użyjesz więc tego terminu, to wyłączysz wszystkie młode drzewa i krzewy, ale również krzewinki, takie jak jagody czy wrzos (włączyć musiałbś natomiast paprotniki i moim zdaniem również mszaki). Rośliny runa to oczywiście wszystkie rośliny łącznie z podrostem drzew i krzewów oraz z mszakiami i paprotnikami (wystrzegałbym się terminu "roślinność", bo odnosi sie on zwykle do zbiorowisk roślinnych, a ty chcesz przecież wyłączyć drzewostan i krzewy). Możesz też użyć terminu "zielne rośliny kwiatowe runa" i wtedy ci odpadną mszaki, paprotniki, młode drzewa i krzewy oraz krzewinki. Jeśli się chce objąć badaniami rośliny kwiatowe i paprotniki, a wyłączyć mszaki można użyć terminu "rośliny naczyniowe".
Najważniejszym parametrem określającym różnorodność biologiczną (gatunkową, a nie np. biocenotyczną czy genetyczną)jest liczba gatunków, możesz więc dla każdego płatu lasu określić jedynie listę gatunków, bez podawania parametrów wskazujących na rolę każdego gatunku w biocenozie. Inna możliwość to wykonanie typowych zdjęć fitosocjologicznych (oczywiście obejmujących wszystkie warstwy - z tym, że analizować i porównywać możesz potem jedynie rośliny runa). Poza tymi skrajnymi opcjami możliwe też są, moim zdaniem, różne opcje pośrednie, np. lista gatunków runa z zaznaczeniem ilościowości. Wtedy jednak nie nazywałbym tego tabelą fitosocjologiczną, a np. zestawieniem list gatunków.
Odradzałbym liczenie osobników, bo u roślin nie zawsze wiadomo, co jest osobnikiem, a ponadto w przypadku różnych gatunków osobnik osobnikowi nierówny, myślę że cyfra oznaczająca ilościowość w zupełności wystarczy do określenia i porównania stosunków ilościowych (nie wiem, w jakim znaczeniu użyłeś terminu "liczebność" - wg mnie termin ten jest zarezerwowany do określenia liczby osobników populacji, a użycie go w znaczeniu liczby gatunków jest błędne).
Powodzenia!
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2016-2017 « zbiorowiska roślinne, fitosocjologia «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji