Zima, jak wiadomo dopiero pod koniec stycznia ruszyła z cała swoją potencją. Ostatnie prognozy pogody sugerują, że może jeszcze trochę potrwać. Tymczasem w Chrzanowie, jak co roku, mniej więcej o tej porze pojawiła się pewna nadzieja dla zmarzluchów. Otóż w Muzeum w Chrzanowie, w ogrodzie przy oddziale wystaw czasowych Dom Urbańczyka oczar chiński - Hamamelis mollis rozwinął pierwsze kwiaty. Ale po kolei. Na początek część kamiennego kręgu, czyli Czatkowice Dolne pod śniegiem.
Pod płotem od strony ulicy Słowackiego stoją suche hortensje bukietowe - Hygrangea paniculata. Na pierwszym planie dalsza część ogrodu geologicznego. Widać araukaryty, martwicę karniowicką oraz zlepieniec myślachowicki.
A to już widok na Dom Urbańczyka poprzez wysoki na około 3 metry krzew oczaru.
Oto pierwsze rozwijające się kwiaty.
Początek kwitnienia zapowiada bardziej nadejście przysłowiowego marca lub kwietnia ale nie lutego
Idziemy teraz bliżej budynki. Tutaj między innymi znajduje się zimozielony berberys Juliany - Berberis julianae.
A to już ostatnie nie opadłe strączki palecznika chińskiego - Decaisnea fargesii.
Pewną osobliwością w tej części ekspozycji geologicznej jest karpa czarnego dębu zwanego Mieszko Pierwszy. Do Chrzanowa trafiła w 1993 roku. Osobiście nadzorowałem jej przywóz z rejonu ulicy Dymarek w Krakowie.
Na powierzchni butwiejącego drewna usadowiły się chrobotki - Cladonia.
Są też porosty przypominające drobny proszek.
A na zakończenie rzut oka na ciekawy mech porastający wapień.
Tym razem, ze względu na atak mrozu oczar, jako zwiastun nadciągającego ocieplenia zawiódł na całej linii. Cóż pierwszy raz popełnił aż taki błąd, ale kwiaty trwają.