Tego dnia odwiedziliśmy jaworznickie Wapniówki, ponieważ doszły nas słuchy, że coś tam się zaczyna dziać. Czynione są bowiem starania o budowę nowej kopalni węgla kamiennego w mieście o wdzięcznej nazwie Mariola. Dziennikarze tygodnika Co Tydzień robili swoje, ja dokumentowałem piękne okoliczności przyrody i coś tam nagrywałem dla lokalnej telewizji. W tym roku o tym miejscu pisałem pierwszy raz w tym wątku -
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/410980.html Druga wizja lokalna została opisana w tym wątku -
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/442538.html Teraz zainteresowaliśmy się zachodnim osadnikiem. Oto mapa firmy Compass.
Startujemy od ulicy Stefana Batorego. Wokół znajdują się usychające nawłocie. W prześwicie drogi wyłania się osadnik.
Były też obumierające rdestowce ostrokończyste - Reynoutria japonica.
Nikogo nie zastaliśmy, ale były ślady używania ciężkiego sprzętu.
Tym sposobem został odsłonięty przepływający blisko Kozi Bród.
Ślady kół ciężkiego sprzętu znajdują się także od strony zachodniej osadnika. Przy okazji widać rozpruty bok, gdzie odsłaniają się niebezpieczne odpady.
Na szczęście to rozprucie zdarzyło się znacznie wcześniej, nawet kilka lat temu.
W tej okolicy skorzystaliśmy ze "szlaku wydeptanego przez zwierzynę" aby wyjść na górę. Szczytowa równina to trawiasta przestrzeń z nielicznymi brzozami. Ilość drzew od kilku lat jest taka sama.
Oto rzut oka z góry na północno-zachodni skraj zachodniego osadnika.
Idziemy teraz szczytową równiną poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na początku trafiamy częściowo chronioną kruszynę pospolitą - Frangula alnus.
Bliżej brzegu jest też kilka młodych brzóz brodawkowatych - Betula pendula.
A to kolejna kruszyna pospolita - Frangula alnus. Miejscami tworzy zwarte zarośla.
Wśród traw są też kępy wrotyczu pospolitego - Tanacetum vulgare. Stopniowo wkracza tutaj nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.
Znacznie więcej jest tu dziewięćsiłu pospolitego - Carlina vulgaris. Teraz można podziwiać ich owocostany.
Z traw dominują tutaj trzęślica modra - Molinia coerulea oraz trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.
A wśród nich tkwią pojedyncze kruszczyki błotne - Epipactis palustris. Oczywiście rośliny ściśle chronione.
Jesteśmy teraz bliżej środka tego osadnika. Oto grupa najstarszych brzóz brodawkowatych - Betula pendula.
Dość szybko przemknęliśmy ku południowo-wschodniemu skrajowi tego osadnika. Tutaj znalazłem bardzo obfite skupisko kruszczyka błotnego - Epipactis palustis.
Tuż obok tego płatu wystąpił zwolennik muraw kserotermicznych, dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis. To wskazuje na bardzo osobliwą w tym miejscu mozaikę mikrosiedlisk.
W każdym bądź razie moje trzy tegoroczne wizje lokalne oraz dane, które pozyskałem w minionych latach wskazują na to, że jest to raczej potencjalny rezerwat przyrody niż atrakcyjny teren inwestycyjny. Zresztą spójrzmy na ten obszar z góry.
Na zdjęciu widać ślady pierwszych robót oraz łuk meandra Koziego Brodu wyznaczony przez suche skupiska rdestowca ostrokończystego - Reynotria japonica.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 25.października.2011)