W tym w¹tku powracam nieznacznie do przesz³oœci. Okaza³o siê, ¿e z ró¿nych powodów nie wstawi³em kilku fotoreporta¿y z kwietnia tego roku. Oto pierwszy z nich. Na tym terenie znajduje siê punkt okreœlony wspó³rzêdnymi: N 50 stopni, 13 minut, 58 sekund; E 19 stopni, 6 minut, 53 sekundy. Zdjêcia wykonywa³em po prawej stronie drogi kilkaset metrów od skrzy¿owania z ulic¹ Obrze¿na Zachodnia. Zaczyna siê ca³kiem sympatycznie.
Kiedyœ by³ to teren przemys³owy, teraz znajduje siê tutaj pusty plac.
Wystarczy jednak spojrzeæ na zachód aby zobaczyæ, ¿e teren nie jest zupe³nie pusty.
Tak, tak, ka¿dy teren da siê jakoœ zagospodarowaæ chocia¿by w czynie spo³ecznym.
Spójrzmy jednak szerzej. Na razie wiêkszoœæ tego terenu porastaj¹ trawy.
Jest ich tutaj na tyle du¿o, ¿e zawitali tê okolicê nawet palacze trawki. Bliskoœæ domów nie stanowi przeszkody.
Wróæmy jednak bli¿ej przydro¿nych zaroœli. Ten œmietnik zajmuje wiêkszy odcinek przydro¿a, ale na to nie da siê d³ugo patrzeæ.
Wracamy na drogê. Wzd³u¿ niej ci¹gnie siê wype³niony wod¹ rów. Na pocz¹tek spójrzmy jednak na kêpê kupkówki pospolitej - Dactylis glomerata.
Ot tej chwili rozpoczyna siê odcinek dobrze zagospodarowany. Na pocz¹tek trawnik z licznymi stokrotkami - Bellis perennis.
Tak wygl¹da rów i jego przyjemne dla oka otoczenie.
Przeskoczy³em na drug¹ stronê aby udokumentowaæ kilka dopiero co rozkwit³ych roœlin. Na pocz¹tek jasnota purpurowa - Lamium purpureum.
Widoczna na poprzednich zdjêciach ¿ó³ta plama to wynik kwitnienia piêciornika piaskowego - Potentilla arenaria.
Ra¿¹cy kontrast pomiêdzy pierwsz¹ a drug¹ czêœci¹ wynika st¹d, ¿e tutaj ju¿ siê prowadzi dzia³alnoœæ gospodarcz¹. Niechaj jednak bêdzie na koñcu jako i na pocz¹tku.
Wkrótce przekroczymy wiadukt na Obrze¿nej Zachodniej, ale o tym co tam widzia³em bêdzie w kolejnym w¹tku.