W drodze do centrum Jaworzna postanowiłem zebrać trochę grzybów pasożytniczych na obszarze zwartej zabudowy Jeziorek. Teren tej dzielnicy Jaworzna podzieliłem sobie kiedyś na trzy części, znaczy się wschodnia, środkową i zachodnią. Oto mapa firmy Compass z trasą mojego przejazdu. Czerwonymi kropkami zaznaczyłem punkty robienia zdjęć.
Oto wschodnia część miejscowości.
Tutaj zwróciłem uwagę na wilczomlecza z gatunku Euphorbia virgultosa porażonego przez Aecidium euphorbiae. Euphorbia virgultosa jest nieco podobny do Euphorbia esula. Jedną z cech odróżniających te gatunki jest zaostrzona blaszka liściowa u tego pierwszego.
Na poboczu przejrzałem jeszcze łan z dominacją tasznika - Capsella bursa-pastoris oraz bluszczyka kurdybanka - Glechoma hederacea. Całe to towarzystwo było zdrowe.
Zbliżamy się do punktu drugiego. Oto miejscowy kościół.
Nieco dalej w punkcie trzecim rośnie taka robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.
Punkt czwarty to chaszcze za szkołą podstawową. W ich runie dominuje podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria z delikatną domieszką przytulii czepnej - Galium aparine.
W tej okolicy był również zdrowy przetacznik bluszczykowy - Veronica hederifolia.
Zdrowy był również bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.
A to już piaszczysta łacha w punkcie piątym. Tego dnia dominował tutaj wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias. Tutaj kilka okazów było porażonych przez Aecidium euphorbiae.
Rozpoczynała się wegetacja nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.
A w punkcie szóstym już w trzeciej części Jeziorek uwieczniłem tylko kwitnący okaz głogu szkarłatnego - Crataegus coccinea. Gatunek w tej okolicy jest często sadzony także na okrajkach lasów.