Witajcie !
Chciałabym zaczerpnąć Waszej opinii w tej sprawie. Mam tu 2 fragmenty moich tabel fito. Przyporządkowałam je do 2 zespołów: Nardo-Juncetum squarrosi i Calluno-Nardetum.
Płaty te nie są bardzo dobrze wykształcone : nie ma dominacji N.stricta, czy D. decumbens, jednak chcę podkreślić, że są to płaty niewielkie obszarowo, zebrane z całego terenu, znajdują się na pograniczu łąk i boru. Widać zresztą na zdjęciu wkraczanie borówek i nalotu drzew i siewek. Występują na terenie, który przechodzi od łąk świeżych, przez wilgotne, do zbiorowisk szurawowych, z elementami roślinności torfowiskowej. Podkreślić trzeba, że teren ten jest nieużytkowany, poza 1-2 niewielkimi pasami łąk (mój teren badań to ok 100 ha), przy czym niegdyś był osuszany.
W mojej interpretacji, te 2 tabele nawiązują do mokrych psiar, szczególnie zawierające P.sylvatica, jednak chciałabym podkreślić, że są powierzchniowo niewielkie, być może niegdyś były wypasane, kiedy jeszcze te łąki były użytkowane ekstensywnie. Nie jestem jednak przekonana do tego, czy mogę na podstawie takich zdjęć wysnuć te 2 zespoły, czy ograniczyć się do określenia ich do związku Nardetalia, nadmieniając iż wykazują cechy mokrych psiar i tłoków.
Zamieszczam zdjęcie fragmentów tabel i 2 zdjęcia siedliska.