bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Batrachium - potrzebne lokalizacje
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2011-12 «

#631
od stycznia 2007

Witajcie,
Rozpoczynam badania takosnomiczne rodzaju Batrachium - włosienicznik, jaskier wodny. Interesują mnie lokalizacje wszystkich gatunków występujących w Polsce. W założeniu mam badania zmienności morfologicznej, rozmieszczenia, ekologii no i genetyczne (na które mocno liczę ;-)
Będę wdzięczna za wszelkie informacje o lokalizacjach włosieniczników, nawet tych pospolitych. Wystąpiłam o pozwolenia na badania na obszarze całej Polski (większość gatunków jest chroniona). Szczególnie interesują mnie taksony występujące w szybko płynących, czystych rzekach (o charakerze górskim). Mam nadzieję, że badania przyczynią się do lepszego poznania i zrozumienia tej grupy w Polsce, choć to praca trudna i zapewne na wiele lat.

Mój adres e-mail: joanna.zalewska-galosz@uj.edu.pl

Serdeczne pozdrowienia,
Joanna

(wypowiedź edytowana przez asik 25.kwietnia.2011)

#3779
od września 2006

2011.04.25 22:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W okolicy Chrzanowa posiadamy kilka stanowisk z tego rodzaju. Głównie jest to Batrachium trichophyllum, Batrachium aquatile. Mam też jedno notowanie Batriachium peltatum. Część jest udokumentowana okazami zielnikowymi, ale zbiory trzeba oglądać na miejscu - takie mamy przepisy.

#632
od stycznia 2007

Panie Piotrze,
Dziękuję za informację. Chętnie się umówię któregoś dnia na weryfikację mat. zielnikowych. Będę się odzywać, pozdrawiam serdecznie, Joanna

#144
od maja 2010

2011.04.26 17:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Na terenie Wigierskiego PN są stanowiska Batrachium trichophyllum, B. circinatum i B. aquatile. Batrachium trichophyllum widziałem też w rzeczkach na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, zapewne powinien też być na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego czy w rzeczkach północnej Suwalszczyzny, choć tam się nie rozglądałem za tymi gatunkami. Zielnika nie posiadamy, a na badania na terenie Wigierskiego PN trzeba jeszcze uzyskać zgodę dyrektora.

#633
od stycznia 2007

i nie tylko Dyrektora ;-) jak się orientowałam, z RDOŚ pozwolenie na zbiór i przechowywanie, a z Ministerstwa na badania gatunków pod ochroną ścisłą na terenie Parków Narodowych. W tym roku sił mi chyba nie starczy na Parki Narodowe ;-)
Gdyby Pan kiedyś mógł pstryknąć przy okazji B. aquatile, zwłaszcza liście pływające i miodniki byłabym wdzięczna. W Polsce południowej B. peltatum okazuje się częstszy niż B. aquatile, podobnie w Polsce Zachodniej. Ciekawe jak sytuacja wygląda w Polsce północno-wschodniej. B. trichophyllum rzeczywiście chyba u Was jest najczęstszy.
i

#6378
od stycznia 2007

Joanno, o ile dobrze pamiętam, to widziałam Batrachium sp. w strefie brzegowej jeziora Żerdno, jest to jezioro nad którym leży Stare Drawsko. Fotografie z wakacji zgrałam na dysk zewnętrzny, który uległ awarii i wciąż nie odzyskałam zdjęć, tak więc polegam tylko na swojej pamięci. Jeśli trafiłabym ponownie w tamte strony, podam pewną informację :-)
i

#238
od maja 2004

2011.04.28 01:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

remek
Hej,
informacje o B. penicillatum i B. fluitans mogę przekazać na priv. Poza tym przy okazji umocnienia koryta jednej z rzek pod autostradą A4 zabezpieczone mają być populacje Batrachium spp. i byłaby to świetna okazja do pobrania materiału.
Odezwij się na priv lub maila.

(wypowiedź edytowana przez Remek 28.kwietnia.2011)

#149
od maja 2010

2011.04.28 16:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
> i nie tylko Dyrektora ;-) jak się orientowałam, z RDOŚ pozwolenie na zbiór i
> przechowywanie, a z Ministerstwa na badania gatunków pod ochroną ścisłą na
> terenie Parków Narodowych. W tym roku sił mi chyba nie starczy na Parki
> Narodowe ;-)

Do tej pory (jeszce w zeszłym roku) wystarczało zezwolenie z ministerstwa, ale może się coś zmieniło w przepisach, nie jestem tego pewien.


> Gdyby Pan kiedyś mógł pstryknąć przy okazji B. aquatile, zwłaszcza liście
> pływające i miodniki byłabym wdzięczna.

Z B. trichophyllum nie było by problemów - znam stanowiska. B. aquatile mamy podany w literaturze, ale na razie nie udało mi się go potwierdzić. Jeśli dam radę może uda mi się go poszukać - wtedy oczywiście postaram się zrobić mu zdjęcia.

> W Polsce południowej B. peltatum okazuje się częstszy niż B. aquatile,
> podobnie w Polsce Zachodniej. Ciekawe jak sytuacja wygląda w Polsce północno-
> wschodniej. B. trichophyllum rzeczywiście chyba u Was jest najczęstszy.

Raczej tak. Przynajmniej ten gatunek spotykam w różnych miejscach regionu - szczególnie w niedużych, kamienistych rzekach, choć nie jest to tak że rośnie w każdej i wszędzie. Są odcinki gdzie są spore populacje a kawałek dalej nie ma nic.
i

#936
od kwietnia 2007

2011.05.02 15:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Robert Puchalski (robert)

#3895
od września 2006

2011.06.03 16:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku Dariusza rozpoznałem pędy włosienicznika - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/336385/411640.html
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2011-12 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji