W tym archiwalnym wątku pokażę trzy miejsca w Chrzanowie. Na początek ogródek przy ulicy Oświęcimskiej nieco na południe od skrzyżowania z ulicą Partyzantów. Tutaj od kilkunastu lat obserwuję jemiołę - Viscum album na pigwowcu pośrednim - Chaenomeles intermedia. Ten układ wciąż jest aktualny.
Oto zbliżenie kwiatów tej jemioły. Jak widać jest to okaz męski.
Następnie dość szybko udałem się w rejon Boroniowej Góry, gdzie znajduje się zarośnięta historyczna droga. Tego dnia wyglądało to tak. Na początek rzut oka w kierunku Lasku Warpie.
Teraz patrzymy w stronę szczytu wzniesienia, gdzie znajduja się wieże kilku operatorów sieci komórkowych.
A tak z tego miejsca wygląda Chrzanów.
Część okolicznych pól zaatakowali palacze trawki. Trudno to nawet podciągać pod gospodarkę żarową, ponieważ nikt tutaj niczego nie sieje od kilkunastu lat. Rozejrzyjmy się po tym miejscu.
Po wykonaniu dokumentacji wróciłem do Muzeum i zająłem się pobliskim parkiem. Tak tego dnia kwitła złoć żółta - Gagea lutea.
Ważną rośliną okrywową w parku jest ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna. Zwracam uwagę w wielu populacjach tego gatunku na istnienie form o płatkach krótkich oraz długich.
Jak widzę nikt na razie nie podjął wyzwania aby stworzyć nowy gatunek lub podzielić naszego bohatera na dwa podgatunki. Obym nie napisał tego w złą godzinę, bo jak będziemy te ewentualne nowe taksony odróżniać po liściach?