2006.05.23 16:28
kachnik
Tak chodzę sobie po łąkach i obserwuję duży wysyp jaskrów! Chciałabym nauczyć się je rozróżniać, czy mógłby mi ktoś udzielić informacji, czym się one różnią! A może jakiś fajny link? Dziękuję i pozdrawiam!!!
2006.06.01 16:29
kachnik
Dziękuję bardzo, teraz już widzę różnice :)
Z jaskrów, które częściej można spotkać, jest jeszcze jaskier różnolistny Ranunculus auricomus L. s.l. (na łąkach i w wilgotnych lasach, głównie łęgowych, teraz kończy kwitnienie), ma charakterystyczne górne liście poniżej kwiatów, o wąsko podzielonych łatkach.
Kolejny gatunek - to jaskier bulwkowy R. bulbosus L. rosnący na murawach, miedzach - w miejscach suchszych i ciepłych. Ma większe kwiaty i owłosione działki, które się odchylają w dół, są też dobre cechy liści, a ostateczne potwierdzenie może dać odkopanie bulwki.
Na wilgotnych łąkach z kolei częsty jest jaskier płomiennik R. flammula L. - płożący, z liśćmi przeważnie eliptycznolancetowatymi.
W niektórych rejonach kraju (głównie w widnych lasach) częsty jest też jaskier wielokwiatowy R. polyanthemos L. - podobny do jaskra ostrego, ale o szypułkach kwiatowych bruzdkowanych, stąd przy kręceniu w palcach - kanciastych (u j. ostrego - okrągłe).
Nad wodami rośnie jaskier jadowity R. sceleratus L. - żółtawozielony, wyraźnie inny niż poprzednie.
Rzadziej, w szuwarach nad wodami, rośnie jaskier wielki R. lingua L., wysoki, o liściach lancetowatych i kwiatach największych z naszych pospolitych jaskrów.
Inne gatunki są rzadsze (z wyjątkiem kilku górskich - w górach rozpowszechnionych). M.