bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Roślina z bagien
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2006 « ARCHIWUM 2006 czerwiec-lipiec «

#39
od kwietnia 2006

Rośnie na bagiennej łące. Liście wąskie długie i "mięsiste". Może być rośliną słonolubną choć niekoniecznie. Na zdjęciu widać w sąsiedztwie inny halofit Mlecznik nadmorski. Co to może być?

1

#0

2006.05.25 23:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał
Trochę trudno z tej fotki, stąd brak jak widzę chętnych do udzielenia odpowiedzi. Skoro to słonawa łąka (jeżeli jest mlecznik) oraz po wielkości, to sugeruję sprawdzić, czy to nie sitowiec nadmorski Bolboschoenus maritimus (L.) Palla. Liście powinien mieć nie tylko nieco "mięsiste", co trójkanciaste. A najlepiej, gdy zakwitnie. M.

#78
od września 2005

A może Triglochin maritimum. Zbierałem go ostatnio na halofilnej łące w Wielkopolsce i liscie się zgadzają (choć "moje" okazy miały po bokach kępek kilka znacznie węższych liści, których tu nie widzę). Zresztą świbka powinna już kwitnąc w najlepsze.

#40
od kwietnia 2006

Rzeczywiście świbka kwitnie w najlepsze, stąd pewnik, że to nie ona.

świbka morska

#44
od kwietnia 2006

Ponownie odwiedziłem to miejsce. Roślina nieco się rozwinęła i okazuje się po wyglądzie liści, że jest to babka nadmorska - Plantago maritima. odwiedzę jeszcze raz to miejsce w porze kwitnienia.

3

#4
od maja 2006

A jaka to świbka na fotce wyżej ? Nie świbka błotna T.palustris ?

#56
od kwietnia 2006

Myślę, że świbka morska. Zbliżenie dwóch form kłosków świbki na fotografii, prawa występowała sporadycznie. Która jest która?

4

#76
od kwietnia 2006

Niestety, okazało się, że nie jest to świbka morska jak sugerowałem. Na ujęciu poniżej jest właśnie ona - Triglochin maritimum. Jest drobniejsza i filigranowa, a łodyga kwiatowa znacznie cieńsza i kwitnie dopiero teraz. Wyjaśniło się ostatecznie też, że roślina z foto 1 to babka nadmorska - Plantago maritima (drugie ujęcie poniżej). Widoczny kłosek z rozwijającym się kwiatostanem. Na pełnię kwitnienia jeszcze trochę za wcześnie.
Dzięki za udział w oznaczeniu.

5

6

#108
od września 2005

Moim zdaniem te wyżej to T. maritimum, raczej do tej na przedostatnim zdjeciu mialbym watpliwosci:)

#81
od kwietnia 2006

Rzecz w tym że na poprzednich zdjęciach jest świbka rosnąca na podmokłej łące, na której innych halifitów nie zauważyłem, w oddaleniu od wysięku słonawy (ok.100m). Na przedostatnim zdjęciu natomiast jest świbka z miejsca na którym rośnie babka nadmorska, mlecznik nadmorski, babka wintera i inne halofity. Mają one ok.30 cm wys. Wnioskuję zatem, że jest to świbka morska lubiąca słonawe środowisko. Znalazłem jednak w sąsiedztwie również jeden egz. poprzedniej o wys. ok.90 cm. Dla porównania załaczam obie. Jednak sprawa mnie zastanawia.

7 8
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2006 « ARCHIWUM 2006 czerwiec-lipiec «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji