bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Bromus rosnący w zbożu
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « trawy, sitowate «

#1642
od grudnia 2007

2010.07.17 08:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
15 lipiec, Pogórze Kaczawskie, w zbożu. Wysoka ok. 1 m. Dość licznie na tym fragmencie uprawy.











Bromus secalinus - stokłosa żytnia?
i

#510
od listopada 2008

Wszystko wskazuje, że s. żytnia. Mimo, że jest (wg atlas-roslin.pl) na czerwonej liście roślin - w tym roku ta trawa jest wyjątkowo liczna, również u mnie w woj. łódzkim. Namawiam Pana, jako edytora w atlas-roslin, do poszukania stokłosy polnej i wyczyńca polnego. Tych traw nie ma w atlasie, nie pojawiły się też nigdy na tym forum. Nie wiem jakie gleby są na Pogórzu Kaczawskim, ale jeśli rośnie tam żółto kwitnący czyściec roczny - są pewne szanse na spotkanie s. polnej. Natomiast jeśli chodzi o wyczyniec polny to należy podejrzewać o ten gatunek, każdy napotkany wyczyniec w zbożu w suchszych miejscach. Życzę odszukania tych traw. Mnie się nie udało. Pzdr.
i

#667
od lipca 2009

Potwierdzam powyższą diagnozę. Bromus secalinus L.

Jeśli chodzi o sugestie osobiście mógłbym obfotografować wyczyniec polny, przynajmniej na początek okaz zielnikowy (wraz z istotnymi cechami generatywnymi), zebrany ze stanowiska odkrytego przeze mnie w tym roku w Kątach Rybackich (Mierzeja Wiślana), skąd nigdy nie był podawany, i tu niespodzianka - rośnie na poletku w nadzalewowym szuwarze trzcinowym, a więc wcale nie z miejsca suchego, gdzie w zeszłym roku zniknęła wskutek budowy wału przeciwpowodziowego turówka wonna. Istnieje podejrzenie, że ten wyczyniec może występować wcale nierzadko na Żuławach Wiślanych.
i

#511
od listopada 2008

Proszę to zrobić. Cieszę się, że będę mógł zobaczyć dobre zdjęcia wyczyńca polnego. Nie ma tego w sieci. Proponuje założyć wątek o tej trawie tutaj. Jeśli M. Snowarski zdecyduje się uzupełnić atlas, pewnie poprosi o zdjęcia. Proszę też o zdjęcie pojedynczego kłoska. Nie musi być do tego obiektyw makro. Można to zrobić tanim skanerem, czego przykładem jest mój awatar (kłosek tymotki). Pzdr.
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « trawy, sitowate «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji