#646
od lipca 2009
Biorąc pod uwagę długą ostrogę, nierozszerzoną na końcu - podkolan biały. Wątpliwości może budzić barwa kwiatów i warżka. Trzeba też pamiętać o możliwym mieszańcu obu gatunków. Czy możliwe jest zbliżenie środka kwiatu (wygląd pyłkowin byłby bardzo pomocny)?
#648
od lipca 2009
Ciekawy ten okaz - pyłkowiny bardziej rozszerzone, niż u typowego podkolana białego, ale wciąż nie tak bardzo, jak u typowego podkolana zielonawego - dla mnie byłby to niezbyt typowy podkolan biały (zielonkawa warżka i te pyłkowiny), ale trzeba pamiętać, że oznaczanie ze zdjęcia jest obarczone ryzykiem błędu.
Ja także obstawiałbym podkolana białego - ostro zakończona i długa ostroga oraz układ pyłkowin typowy raczej dla tego właśnie gatunku. Z moich obserwacji mogę powiedzieć, że zazielenienie warżki występuje także u niektórych przedstawicieli P. bifolia, nie będących hybrydami z Platanthera chlorantha. Może też ono wynikać z procesu przekwitania (na fotografii mamy właśnie taki egzemplarz w zaawansowanym stadium kwitnienia).
Czy kwiaty posiadały jakiś zapach?
#287
od marca 2007
jeśli nie miały zapachu można by było stawiać na zielonawego (Platanthera chlorantha). Z drugiej strony nietypowa dla zielonawego jest ta długość ostrogi...
(wypowiedź edytowana przez biedronka 05.lipca.2010)
Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że oba gatunki często się krzyżują.Szkoda że liście są niewidoczne bo sporo by nam powiedziały .