Jedną z moich powierzchni badawczych w rejonie Balina k. Chrzanowa jest lasek o rejonie ulicy Dębowa. Aby nie przedłużać opisu podaję cytat z mapy firmy Compass, na który naniosłem miejsca objęte tym fotoreportażem.
Najwięcej zdjęć wykonałem w obrębie lasu, poruszając się wzdłuż ciemnoniebieskiej linii, startując od czerwonej kropki.
Tego dnia w tej okolicy panowała niezbyt przyjemna atmosfera za sprawą pobliskiego ZGOK-u, którego obecność miała być niewyczuwalna, jak deklarowano na początku. Dlatego nikogo nie powinny dziwić takie formy protestu przeciwko istnieniu tej instytucji.
Pewnym zaskoczeniem, jako wyraz aprobaty dla panującej tutaj atmosfery był ten kącik rekreacyjny. Chociaż mógł to być fałszywy wniosek z prawdziwych przesłanek.
Skupmy się jednak na dokumentowaniu roślinności. Na początek dereń świdwa - Cornus sanguinea.
Towarzyszył mu szakłak porażony przez stadium ecjalne rdzy Puccinia coronata.
Część lasu przypomina park.
Pomiędzy występującymi tutaj trawami moją uwagę przykuł jaskier gajowy, dawniej Ranunculus nemorosus, teraz Ranunculus serpens. Nie ma go jeszcze w naszym atlasie. Czyżby to była jakaś rzadkość, dlatego zamieszczam dość dokładne zdjęcia.
Specjalnie dla Dariusza Tlałki zrobiłem zdjęcia paproci i oczywiście pozyskałem okazy do zielnika. Będąc u mnie pan Dariusz nie znalazł niczego interesującego. Oto typowa nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.
Kolejny gatunek to po prostu nerecznica krótkoostna - Dryopteris carthusiana.
Jest tutaj również jak najbardziej typowa nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas
W Balinie bardzo często występuje kokoryczka wonna - Poygonatun odoratum, dawniej Polygonatum officinale.
Bliżej zabudowy w tym co można nazwać ekotonem dominują pokrzywy.
Opuszczamy teraz las, na zachód od niego znajduje się niewielkie bezimienne wzniesienie. Część jego terenu porosła już młodnikiem sosnowym.
Oczywiście znajduje się tutaj szereg otwartych powierzchni. Na tym zdjęciu mamy wykę brudnożółtą oraz mak polny.
Pomiędzy domami przy ulicy Dębowej natrafiłem na stokłosę miękka porażona przez mączniaka. Dawniej było to Erysiphe graminis.
Przy ulicy Myśliwskiej opodal tego domu zebrałem wroślika Peronospora conglomerata na bodziszku drobnym - Geranium pusillum.
Szukając kolejnych grzybów pasożytniczych udałem się na ulicę Lipową. Tutaj zdążyłem zrobić widok ogólny pewnego zielonego zgromadzenia. Niestety wkrótce potem się rozpadało i musiałem powrócić do Muzeum.