Kolejny powrót do przeszłości. Prawie rok temu te zdjęcia wykonałem w parku opodal muzeum w którym pracuję. Tego dnia przede wszystkim polowałem na kwitnące jawory - Acer pseudoplatanus.
Obsypane kwiatami drzewo, kiedy w koronie dominują żółtozielone barwy wygląda ciekawie.
A oto kwiatostany z innego drzewa.
Jednym z powodów tego jaworobrania była chęć udokumentowania drzewa, które w związku z kończącym się remontem chrzanowskiego ronda zostało okrutnie podkopane.
Teraz po upływie pewnego czasu mogę powiedzieć, że drzewo przeżyło, chociaż na ten dzień widok był koszmarny. A oto okazały jawor w pobliżu budynku muzeum. Tutaj zwracam uwagę na charakterystycznie łuszczącą się korę.
A teraz coś z zupełnie innej beczki. Oto czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum. Posadzono go tutaj w ramach wzbogacania bioróżnorodności tego terenu.
W tej okolicy rośnie też dożywający swoich dni klon zwyczajny - Acer platanoides. W jego korzeniach znalazłem siewkę cisu - Taxus baccata. Krzewiaste cisy stanowią jedną z ozdób naszego parku, wiele z nich obficie owocuje, ale siewka trafiła mi się po raz pierwszy.
A na zakończenie, jak to bywa w starych parkach. Drzewa chorują. Tutaj okazałą iglicznię trójcierniową - Gleditsia triacanthos atakuje żółciak siarkowy - Laetiporus sulphureus.