Mój typ: turzyca piaskowa.
#440
od lipca 2009
Są jeszcze przynajmniej dwa podobne taksony: turzyca wczesna i turzyca loarska. Nie mogę na tych zdjęciach dopatrzyć się oskrzydlonych orzeszków typowych dla turzycy piaskowej, ale też nie dałoby się jej całkiem wykluczyć (choć zwykle ma ona szerzej rozstawione orzeszki, w związku z czym skrzydełka powinny być raczej widoczne).
Kiedy to zdjęcie było wykonane? Czy skarpa była piaszczysta? Nachylona? Może miała związek z doliną rzeczną?
Przydatna byłaby też informacja o długości liści wobec długości pędu z kwiatostanem.
W takim stadium C.arenaria jeszcze nie widziałem,ale u tej turzycy obserwowałem kwiatostany dłuższe ,bardziej rociągnięte i większej liczbie kłosów(od 5 i więcej)
Mój typ Carex ligerica;po ilości i kształcie (skupionych)kłosów,w dolnej części kł. widzę kwiatost.męskie ,ale nie widziałem jeszcze tej turzycy
#441
od lipca 2009
Osobiście też w pierwszym momencie myślałem o C. ligerica, choć podobne kłosy ma też C. praecox, tyle, że tak "wypasionej" jeszcze nie widziałem, ale ze zdjęć jednoznacznie nie wynika, która to. Stąd np. moje pytania o siedlisko i termin kwitnienia, może one nas upewnią, co do właściwej diagnozy.
#505
od lutego 2007
Rodzaj gleby trudno mi określić ale sądząc po gatunkach, które rosły w towarzystwie np. Ononis repens, Sedum sxangulare raczej piasek ale z dużym udziałem frakcji pylastej (to z pola obok), zdjecie robiłem w połowie lipca. Czy dolina rzeczna w uproszceniu można tak to zakwalifikować (nie chcę się rozpisywać). Skarpa nad rowem silnie nasłoneczniona o wystawie południowej.
Carex arenaria odpada bo ten gatunek jest częsty na moim terenie i rozpoznaje go bez trudu. W maju zamieściłem na forum (nie ma obecnie tego wątku)turzycę również z tej skarpy ale ok. 2 km dalej, dyskutowalismy z Jarkiem co to za gatunek, przypuszczałem, że to C.ligerica jednak po dokładnym obejrzeniu okazało sie, że to C.pseudo-brizoides, która trafia się na moim terenie.
Natomiast jeżeli chodzi o ten gatunek to mi najbardziej pasowała Carex praecox ale teraz doszła jeszcze C. ligerica - tej właśnie poszukiwałem w tym roku.
Mam prośbę Panowie podajcie dobre cechy dla obu gatunków tak abym mógł bez trudu zidentyfikowac gatunek, posiadam w domu zasuszone okazy. Jest jeszcze jeden problem u C.praecox wyróżnia się jeszcze podgatunki.
#507
od lutego 2007
Jeszcze dodatkowe informacje.
Pęcherzyk dł. 2-2,5 mm, kłosy średnicy 2-3 mm, niektóre kłosy łukowato zgiete, znamiona słupka 2. Wysokość rośliny 50-60 cm. Kłosy 3-4. Długość kwiatostanu 1,5-2 cm.
(wypowiedź edytowana przez koberek 27.listopada.2009)
Z opisu pęcherzyków Carex praecox można przeczytać, że:
"Pęcherzyki dłuzsze od przysadek, niewyraźnie unerwione, nagle zwężone w dwuzębny dzióbek, po bokach z wąskimi i ząbkowanymi skrzydełkami zaczynającymi się nieco ponad podstawą"
Może ten opis pęcherzyków chociaż trochę pomoże :)
#443
od lipca 2009
Moim zdaniem to może być turzyca odgięta Carex curvata Knaf [synonimy: Carex praecox Schreber ssp. intermedia (Čelak.) Schulze-Motel, Carex brizoides L. subsp. intermedia Čelak]. Oczywiście mogę się mylić nie widząc wszystkich cech (w tym takich, jak szorstkość łodygi pod kwiatostanem, czy języczek liściowy).
Dlaczego tak uważam? Na podstawie kompleksu cech: cienkie kłosy, prawie brak podsadek, przysadki z zielonkawym (lecz nie białym u najniższych) obrzeżeniem, nieduże pęcherzyki z niewyraźnym dzióbkiem o skrzydełku zaczynającym się jakby powyżej podstawy (gdzieś na wysokości 1/4 pęcherzyka – u typowej C. praecox niżej!). Wygląd łodyg po przekwitnięciu rozwiałby wątpliwości – typowa C. curvata ma wyraźnie łukowato wygięte łodygi (niektóre łodygi na zdjęciu 1 już zaczynają tak wyglądać) i liście od nich dłuższe oraz wysokość 30-60 cm (typowa Carex praecox Schreber ssp. praecox ma krótsze od pędów liście i jest niższa - 10-30 cm). Gatunek ten występuje przeważnie blisko granicy z Niemcami. Wprawdzie liście dłuższe od łukowato zginających się łodyg ma też Carex brizoides L., to jednak ma ona kwiatostan o długości 2-3 cm i większej liczbie kłosów (skrajne wartości 3-15, przeciętnie 5-9), poza tym unika stanowisk w pełni nasłonecznionych i preferuje cieniste lasy.
Carex ligerica natomiast ma przeważnie 4-7 grubych kłosów, krótką, ale wyraźną podsadkę, pęcherzyki dł. 3,5-5 mm z bardzo wyraźnym dwuzębnym dzióbkiem, liście często rynienkowate o szer. 1-2 mm. Wysokość 15-30 cm. Liście krótsze od łodyg. Teoretycznie może krzyżować się z C. praecox.
Niestety, jak widać na powyższym przykładzie podrodzaj Vignea P.B. wcale nie jest taki łatwy do diagnozowania z samych zdjęć nawet wtedy, gdy ogląda się pęcherzyki.
#447
od lipca 2009
Teraz już nie używamy oficjalnie nazwy Carex praecox ssp. intermedia. Zgodnie z checklistą z 2002 obowiązująca to Carex curvata Knaf ;)
Carex ligerica osobiście widziałem w kilku miejscach na Pomorzu, np. na Mierzei Wiślanej, wzdłuż doliny dolnej Wisły, w okolicach Kwidzyna w rezerwacie Biała Góra (blisko śluzy oddzielającej Nogat od Wisły), poza tym występuje ona też wzdłuż Warty i Odry.
Okaz na zdjęciu przypomina mi, szczerze pisząc, bardziej C. ligerica (wydłużone kłosy i wyraźna najniższa przysadka), niż C. pseudobrizoides (kłosy owalne, szerokie). W takich wypadkach trzeba spojrzeć czy liście są dłuższe, czy krótsze od łodygi (C. pseudobrizoides - dłuższe, C. ligerica - znacznie krótsze) i jakie jest zabarwienie przysadek kwiatów żeńskich - u C. ligerica ciemnobrązowe, u C. pseudobrizoides słomkowe do bladobrązowych. Pomocna jest też szerokość liści - węższe 1-2 mm u C. ligerica i szersze 2-3 mm u C. pseudobrizoides.
#513
od lutego 2007
Ładna nazwa:)
Turzycę ze zdjęć wyżej dokładnie obejrzałem zwałaszcza zabawienie przysadek kwiatów żeńskich (zebrałem okazy w późniejszej fazie rozwojowej) i raczaj pasowały do C.pseudobrizoides. Pęcherzyki bladozielone.
Czy C.pseudobrizoides to nie jakiś utrwalony mieszaniec?
(wypowiedź edytowana przez koberek 28.listopada.2009)
Turzyce na zdjęciach po oznaczeniu:
Carex praecox
Carex ligerica