Jeżeli listki były pierwotnie trójbarwne to odmiana Flamingo.
Według mnie na 150% mam takie same w kolekcji
Malwina
A czy przypadkiem A. negundo nie powinien mieć jeszcze jednego, nieparzystego listka na szczycie ogonka? Poza tym dolna para liści ze zdjęcia osadzona jest na małym ogonku, inaczej jak u klona jesionolistnego.
Tutaj A. negundo dla porównani:
[pod podanym linkiem NIE MA już obrazka: 404\ Not\ Found]
(wypowiedź edytowana przez witekpl 10. listopada. 2009)
'Flamingo' - młode liście białe do jasnoróżowych z zielonymi plamami o różowych ogonkach. Dorosłe liście ciemnozielone z białym obrzeżeniem. Ogonki pozostają różowe
ale liście nadal należy opisać tak
Naprzeciwległe, nieparzystopierzaste, składające się z 3-5 (9) listków na krótkich łodyżkach, osiągają długość 15 cm. Górna powierzchnia liści zielona, dolna owłosiona. Poszczególne listki są owalno-lancetowate i zaostrzone o brzegach nieregularnie piłkowanych.
Tak więc to nie będzie klon jesionolistny
Nie pasuje do tego opisu liści
Przepraszam za wcześniejszą pomyłkę - zasugerowałam się kolorytem
Malwina
dziękuję za wypowiedzi, ale niestety liść ten mimo że jest parzysto pierzasty należy do klonu jesionolistnego-taką informację otrzymałem od zaprzyjażnionego ogrotnika.
a co do ''lamingo''to kształt liści ma inny. nie takie okrągłe igładkie.
Gdyby to co bierzemy za parzystopierzasty liść było cienką gałązką z pojedynczymi liśćmi ułożonymi parzyście, to proponowałbym się rozejrzeć wśród dereni. Tam też są odmiany o takich pstrych blaszkach liściowych.
No właśnie. Nie pasuje mi tu ten mały ogonek na którym osadzona jest dolna para liści. Na dodatek zakończony jest on w sposób sugerujący iż znajduje tam się jakiś pąk a to wskazywałoby na to iż jest to krótkopęd. No ale skoro Kazimierz weryfikował rozpoznanie u ogrodnika to nie będę się upierał.
Dam się pokroić ale to nie jest klon jesionolistny -
może coś z dereni lub jest to uszkodzony liść jesionu pensylwańskiego 9zebrany jesienią gdy liście się przebarwiają)
Malwina
Idąc tropem zasugerowanym przez Piotra znalazłem takie coś.
Szczerze mówiąc to i ten dereń, mimo że podobny, jakoś nie bardzo mi się widzi by był szukanym gatunkiem a to przez swoją inną plamistość. Trzeba chyba poczekać na jakiegoś dendrologa z prawdziwego zdarzenia.
Mam nadzieję że autor zdjęcia nie będzie miał mi za złe że posłużyłem się jego fotką :)
Może będzie to Cornus florida, na załączonym zdjęciu jest co prawda wersja zielona, ale układ liści i kształt jest podobny.
[pod podanym linkiem NIE MA już obrazka: 500\ Can\'t\ connect\ to\ www\. sbs\. utexas\. edu\: 443\ \ (hostname\ verification\ failed\)]
Ależ derenie mają odmiany z takimi liśćmi, jak najbardziej dereń biały
A pierwszy to nie jest żaden klon
Dzięki za wypowiedzi