Czy ktoś dysponuje zestawieniem aktualnie używanych łacińskich nazw gatunkowych roślin, wraz z synonimami - wcześniej używanymi nazwami, zwłaszcza w kluczu Szafera?
dzięki, o to mi chodziło. Może ktoś ma taka listę w dokumencie tekstowym, czy w exelu, tak abym mógł z niej korzystać offline?
Remku, też tak uważam - checklisty są jedyne i najlepsze.
Wypowiedź Adama "...tak abym mógł z niej korzystać offline..." zrozumiałem jako problem z dostępem do internetu, lub posługiwanie się w tym celu modemem - sam jeszcze niedawno przeżywałem ten finansowy koszmar, a ile przy tym stresu aby jak najszybciej coś ściągnąć :-(
Starałem się zaproponować jakiś półśrodek, wydawało mi się, iż podpdpierając się nawet czymś zdezaktualizowanym będzie można skrócić buszowanie po internecie, chyba jednak ta moja porada nie jest zbyt fortunna.
Bogdanie i Remku wielkie dzięki za pomoc
#93
od marca 2007
Odszukałam i odkurzyłam ten wątek archiwalny - jako bardzo cenny - podane są w nim informacje oraz adresy e-mail do źródeł typu checklista.
Przyda się na pewno, mam rację?
Hmmmm... Nie mogę dotrzeć do checklisty korzystając z podanego wyżej linku. Czy to u mnie coś szwankuje, czy adres został zmieniony?....
Bardzo dziękuję za informacje :-)!
Użycie starszego synonimu nie jest rzeczą strategiczną. Ważniejsze jest by zapisać pełną nazwę ze wszystkimi informacjami poza nazwą. kropkami, myślnikami,nawiasami, literkami tak jak stoi w kluczu. Strategiczne jest prawidłowe oznaczenie, zebranie okazu zielnikowego i odpowiednia etykieta do niego. Ze starym synonimem rozumny odbiorca wiadomości sobie poradzi. Profesor Szafer, a potem prof. Kornaś mawiali że tylko marny taksonom bardzo przekopuje system bo tylko na to go stać. Obserwuję u użytkowników forum dwa grzechy: 1- zamieszczanie pod pytaniem co to jest- trywialnie pospolitych gatunków co jest przejawem wygodnictwa ze strony pytających. 2- szukanie czasem na wyrost gatunków rzadkich, na granicy zasięgu występowania, itp kiedy nic nie uzasadnia takiego sądu - co jest naturalne bowiem każdy z nas chce być odkrywcą !.Polecam info.botany.pl/czek.... bo skład Autorów daje gwarancję że wiedzą co robią.
#5051
od stycznia 2007
Leszku, trudno mi się zgodzić z oceną obydwóch przytoczonych przez Ciebie "grzechów"
Każdy chętny poznawać na Bio-Forum roślinność, grzyby, śluzowce, porosty kiedyś zaczyna swoje poznawanie, a start ten następuje z mniejszym lub większym bagażem posiadanej wiedzy, użytkownicy Bio-Forum nikogo nie pozostawią bez pomocy, nawet jeśli zapyta o mniszka lekarskiego, ostrożenia polnego, czy trybulę leśną. Jak pytający pozna mniszka, oset lub trybulę, zapyta o kolejne gatunki, a jak załapie bakcyla, będzie z florą za pan brat, i o to chodzi :-)
Szukanie gatunków rzadkich, na granicy występowania ... cóż, byłabym przeszczęśliwa mogąc oglądać u siebie rzadko spotykane gatunki, a nie tylko oglądać je na zdjęciach w atlasach. A na granicy zasięgu? Nie bronię nikomu poszukiwań takich, jakie się komu marzą, uważam, że każdy może wybrać sobie cel poszukiwań taki, jaki uznaje za interesujący dla siebie :)
To że Użytkownicy Forum mają poczucie misji to bardzo chwalebne. Wartość edukacyjna jest bardzo duża i jak widać jest na to zapotrzebowanie i tym bardziej konieczne jest podawanie rzetelnych wiadomości by nie utrwalać w świadomości Uczących się ze to wszystko kaszka z mlekiem.Ja nie oceniałem grzechów tylko je próbowałem zidentyfikować. Trzeba zaznaczać ze oznaczenie rośliny metodą Obrazcowa z rodzaju Carex ok. 130 gatunków, Chenopodium 90, Hieracium 160, Potentilla 70, Rubus 150, Taraxacum 80, Viola 60,.... jest karkołomne. Trzeba zaznaczyć że puzzle nie są takie proste. Trzeba pytającego "przesłuchać" na okoliczność np.słupka, pylników,ząbkowań,zaokrągleń i kantów itp.-niech patrzy, dowie się co to za zwierz ten słupek, złapie za lupę, jak wykona różne dodatkowe czynności to lepiej zapamięta. Drugie to szukanie w obrębie zmienności jednego gatunku innego bardziej rzadkiego to naturalna i częsta przyczyna pomyłek. Cechy kluczowe są w części podane są kategorycznie dla przeciętnego przedstawiciela gatunku, który rozwija się w średnich warunkach - na prawo i lewo jest czasem bardzo duży zakres zmienności! Na to nie ma innej metody tylko opatrzenie. Pewno nie mam racji bo Forum trzeba traktować jako zabawę i umówmy się że potraktujemy te uwagi jako starcze (bo na zajęcia terenowe z botaniki chodzilem z prof. B. Pawłowskim) zrzędliwości- obiecuję poprawę. Na koniec zabawowy przykład: z grupy topoli balsamicznych występuje w okolicy Populus x hybrida Nr 277 która na długopędach ma liście wielkości średnich liści rabarbaru czyli Populus rhaponticulifolium. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu.
Skoro się tak wypowiadasz z pozycji mentora, to z niecierpliwością czekam na Twoje przemyślane i trafne identyfikacje. Pozdr. A.K.
#5055
od stycznia 2007
Leszku, wybacz, ale mam wrażenie, że niewiele poczytałeś na Bio-Forum, a wydajesz osądy, "Forum jako zabawa" ... A co w tym złego, że nas to bawi, nie musimy być przeraźliwie poważni, przeciwnie, jeśli nasze hobby sprawia nam radość, to właśnie to jest wspaniałe! A jak chodzi o poziom merytoryczny osób, które na Bio-Forum pomagają .... cóż, przed wydaniem pochopnych, nieuzasadnionych osądów warto lepiej poznać przeciwnika ;-)
:-)
Tak w istocie o to chodzi by się bawić i uczyć i nie umiem (a właściwie nie umiałem) dopatrzyć się tutaj przeciwnika. W tej materii moja optyka jest zupełnie inna i tak wyrażając się prosto po chłopsku jest mi przykro. W żadnym wypadku nie chciałem deptać żadnych świętości-ale zaczynam podejrzewać przerost formy nad treścią.
#5059
od stycznia 2007
Leszku, w najmniejszym stopniu nie chciałam Tobie sprawić przykrości, jeśli tak się stało, przepraszam.
Myślę, że jak pobędziesz z nami, dorzucisz cenną cegiełkę swej wiedzy i doświadczenia, to my skorzystamy bardzo, a Ty zobaczysz i przekonasz się, jak to u nas jest :-)))))