kukułka ...
Przyznam, że niesamowite rośliny - ta druga niby bardziej "normalna" ale również "nienormalna". Można prosić więcej informacji? Pozdrawiam -
Krzysiek
#320
od czerwca 2008
wow, nie wiedziałem że gółka może sie mieszać z kukułką. Z tego co słyszałem mieszańce w obrębie różnych rodzajów to duża rzadkość...jeśli się nie myle
ale storczyki to bardzo puszczalska rodzina.
Storczyki z grupy stoplamek już niejednokrotnie wprowadziły mnie w maliny.I przyznam się że czym lepiej je poznaje, to mam większe wątpliwości przy ich poprawnym oznaczaniu.Bardzo ciekawa krzyżówka stoplamka z gółką.
Na mieszańca z Gymnadenia to nie wygląda, widziałem coś takiego ale w przypadku Dact. fuchsii - ostroga długa jak laska, a tu nie ma takiego zjawiska. Może posiadasz zdjęcie wykonane tydzień później? Albinos też jest nietypowy, "zalatuje" hybrydą. Proszę jeszcze o daty kwitnienia - pozdrawiam
Krzysiek
#524
od stycznia 2008
Nie upieram się przy tej krzyżówce. W sumie myśl tak mnie naszła na podstawie kształtu warżki (wydała mi się stosunkowo krótka i powycinana jak u gółki). Ale po dokładniejszemu przyjrzeniu się kolejnym zdjęciom (nr 5) "mieszańcowa diagnoza" wątpliwości budzi. Faktycznie ostroga krótka jest.
#468
od lutego 2007
Zdjecia wykonałem 10.05.2009
albinosa - 9.05.2009
Białe kukułki Piotra są super ,jeszcze nie spotkałem takich .Przejrzałem wszystkie swoje zdjęcia stoplamka Fuchsa i ze zdziwieniem stwierdziłem że nie mam dwóch identycznych okazów.Myślę że w przyszłym sezonie będę baczniej przyglądał się tej rodzinie.I zachęcam do tego wszystkich ,może wspólnymi siłami znajdziemy jakieś równie ciekawe okazy jak Piotr.A gdyby te siły jeszcze w jakiś sposób połączyć to i efekty poszukiwań byłyby pewnie lepsze.
Piotrze, a te ostatnie Twoje 9 zdjęć , to nie jest stoplamek Fuchsa (Dactylorhiza fuchsii) ???
Alicjo, zdjecia ostatnich storczyków wskazują z pewnością na stoplamka plamistego Dactylorhiza maculata. Z klucza Dactylorhiza fuchsii można przeczytać, że ma on:
warżkę głęboko 3-łatkową, łatkę środkową dużą, ostrą, dłuższą od bocznych, łatki boczne rombowate.
Można by - uruchomiając wyobraźnię - zobaczyć w niej sylwetkę "samolotu odrzutowego" z bocznymi klapami ustawionymi pod kątem, jak skrzydła samolotu, środkowa klapę - "kadłub" - silnie wydłużoną.
Charakterystyczną "sylwetkę" warżki tego storczyka można zobaczyć na fotkach PTS "ORCHIS". Pozdrawiam.
dziękuję Romanie za wyjaśnienie , patrzyłam bardziej na ubarwienie ...