To na 120% jest
Lnica pospolita (Linaria vulgaris) – gatunek byliny należący do rodziny przetacznikowatych. Występuje na półkuli północnej – w Europie, Azji i Ameryce Północnej (tam jest gatunkiem zawleczonym). Roślina pospolita na całym obszarze Polski.
Malwina
Lnica pospolita należy do rodziny trędownikowatych.
Ja opierałam się na tych informacjach
Przetacznikowate (Veronicaceae Durande) - rodzina roślin wydzielona w niektórych systemach w końcu XX wieku (np. w systemie Reveala i systemie Thorne'a), zaliczana do rzędu jasnotowców. Jej przedstawiciele dawniej (system Cronquista) zaliczani byli do rodziny trędownikowanych. Ustalenie powiązań filogenetycznych spowodowało włączenie w systemie APG II przedstawicieli tej grupy systematycznej do rodziny babkowatych.
Systematyka [edytuj]
Pozycja w systemie Reveala
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa jasnotowe (Lamiidae Takht. ex Reveal), nadrząd Lamianae Takht., rząd jasnotowce (Lamiales Bromhead), rodzina przetacznikowate (Veronicaceae Durande)[1].
Wykaz rodzajów wg The Compleat Botanica[1]
* rodzaj: Antirrhinum L. – wyżlin
* rodzaj: Capraria L.
* rodzaj: Chelone L.
* rodzaj: Digitalis L. – naparstnica
* rodzaj: Ellisiophyllum Maxim.
* rodzaj: Gratiola L. – konitrut
* rodzaj: Limosella L. – namulnik
* rodzaj: Linaria L. – lnica
* rodzaj: Microcarpaea R. Br.
* rodzaj: Oxycladus Miers
* rodzaj: Veronica L. – przetacznik
Przecież coś musi być wiążące
A te informacje są podawane też i w innych miejscach
Malwina
Wg Krytycznej listy roślin naczyniowych Polski VASCULAR PLANTS OF POLAND, lnica pospolita należy do rodziny trędnikowatych, natomiast wg poprawionej w 2002 roku (i wydanej) wersji checklisty FLOWERING PLANTS AND PTERIDOPHYTES OF POLAND A CHECKLIST (zdaję się, że nie ma jej w wersji elektronicznej), tego niestety nie wiem. Posługiwanie się w tej materii wiadomościami z Wikipedii, może nieść, wg mnie, ryzyko błędu. Pozdrawiam
#350
od lipca 2009
Według wersji z 2002 rodzaj Linaria L. wciąż należy do rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae Juss. Tak więc w Polsce nadal oficjalnie utrzymało się tradycyjne ujęcie rodziny trędownikowatych.
Musimy pamiętać, że systematyka roślin cały czas się rozwija, stąd różne ujęcia i ciągłe wydzielanie nowych taksonów z dawno już ustalonych w literaturze i świadomości przyrodników.
no to zweryfikuję w Wikipedii powołując się na Wasz autorytet
Malwina