Być może Eleocharis palustris (L.) Roem.& Schult.?
A więc ponikło błotne jest rośliną falangową. Bardzo pasuje do zdjęcia.
Dziękuję
#284
od lipca 2009
To jest któreś ponikło, ale poza E. multicaulis, które jest kępowe i ma tylko kilka stanowisk w kraju oraz E. ovata (jasnozielone i kępkowe), praktycznie każde może tak wyglądać. Bez kłosów identyfikacja do gatunku jest obarczona sporym marginesem błędu.
(wypowiedź edytowana przez sn2009 11.października.2009)
To znaczy, że wszystkie wytwarzają takie kłącza?
#287
od lipca 2009
Tak. Często nawet z jednego węzła wyrasta po kilka łodyg, co sprawia mylne wrażenie rośliny kępowej, jest to zresztą typowe dla E. palustris, E. uniglumis, E. parvula, czy E. acicularis. Jedynie E. mamillata wyrasta w postaci pojedynczych pędów stojących w oddaleniu od siebie.
#288
od lipca 2009
Tak. To też jest gatunek kępkowy. W wypowiedzi powyższej dokonałem skrótu myślowego. Już została uzupełniona.
(wypowiedź edytowana przez sn2009 11.października.2009)
Dzięki. Nawiązując do Pana poprzedniej wypowiedzi odnosnie Eleocharis multicaulis (ochrona ścisła, Czerwona Lista kat. E), tak się szczęśliwie składa, że te kilka istniejących w Polsce stanowisk znajduje się przede wszystkim na obszarze pow. żarskiego, mam więc okazję na bieżąco obserwować ten atlantycki gatunek. Obecnie na paru stanowiskach utworzono uzytki ekologiczne, część z nich została włączona do sieci ekologicznej Natura 2000 i niebawem zostanie objęta ochroną rezerwatową.