Witam. Mam problem ze znalezieniem wymiarow zdjecia fitosocjologicznego dla zbiorowisk łąkowych(oczywiscie chodzi mi o wymiary terenu,jaki musi byc ujety na zdjeciu a nie samej fotki:)pozdrawiam
Dla zbiorowisk łąkowych zdjęcie fitosocjologiczne powinno mieć 25m2.
#82
od maja 2004
Wszystko zależy od typu łąki, wielkości płatu jaki spotykasz w terenie oraz celu robienia zdjęcia. Czasami wystarczy 5x5, czasem 10x10. Są europejskie standardy oraz analizy. Napisz coś więcej lub poszukaj w sieci.
Pozdrawiam
2006.03.12 23:00
Anna
różnie to bywa 400 m2 jest dla lasu, dla szuwaru moze być i4 a 25 jest dla łąki jako standard
Witam!!!
Potrzebuje szczegółowy opis jak wykonac zdjęcie fitosocjologiczne.Bardzo mi na tym zalezy.
Muszę takowe wykonac w zbiorowisku lesnym.Czy to oznacza ze powierzchnia próbna musi miec 400m2?
Z góry dziekuje
2006.07.21 17:24
Wojtek Pusz
Magdo...opis wykonania takiego zdjecia, rónzymi metodami znajdziesz praktycznie w kazdym podreczniku akademickim z botaniki....
BARDZO DZIEKUJE CI WOJTKU!
#167
od maja 2004
Magdo, nie ma się co obrażać. Fora internetowe służą wielu ludziom pomocą, ale nie jest mile widziane, gdy ktoś zadaje pytanie, a wcześniej nie zada sobie trudu aby samodzielnie znaleźć odpowiedź. To brak szacunku dla innych forumowiczów i marnowanie ich czasu.
Co do zdjęć: poszukaj w bibliotece choćby "Szaty Roślinnej Polski" (już bardzo stare, ale jare) lub "Fitosocjologii stosowanej" (wyd. bodaj SGGW, do kupienia w sieci). Znajdziesz tam wszystko, co trzeba.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
2006.07.27 18:45
MAGDA M.
DROGI REMKU! WCALE SIĘ NIE OBRAŻAM A WRĘCZ PRZECIWNIE,CIESZĘ SIĘ ŻE KTOS ZECHCIAŁ ODPOWIEDZIEC NA MOJ PROBLEM.ALE SKORO NIE UWAZASZ ZA STOSOWNE ABY PYTAC O TAKIE RZECZY TO TRUDNO.NIE MOZESZ WIEDZIEC CZY SZUKALAM WCZESNIEJ CZY NIE.TO BYLO JEDNO Z ROZWIAZAŃ.I BARDZO PRZEPRASZAM ŻE ZAPYTALAM O TAKA GLUPOTĘ W TWOIM MNIEMANIU.
2006.07.29 09:35
MAGDA M.
BARDZO DZIEKUJE ZA WSKAZOWKIALE MOZE NIE WSZYSCY SA TAK SWIETNI JAK TY W ZNAJDOWANIU W SIECI TEGO CO POTRZEBUJA.WPISUJAC CHASŁO ZDJECIE FITOSOCJOLOGICZNE MIEDZY INNYMI ZNALAZLAM TO FORUM.PROSZE NIE ATAKUJ INNYCH JAK ICH WOGOLE NIE ZNASZ.
DZIEKUJE ZA STRONY WWW.
#170
od maja 2004
Wprawdzie ten wywód nie koniecznie jest związany z tematyką tego forum, ale jednak po paru dniach biegania po terenie nie mogę się oprzeć...
Otóż zrozum że ja ani przez moment nie krytykowałem Ciebie. Moje uwagi dotyczyły sposobu, w jaki poszukujesz informacji. To, czy Cię znam czy nie nie ma tu nic do rzeczy. Zapewne jesteś miłą i sympatyczną osobą, ale moje "złośliwości" nie miały wymiaru osobistego. Sam ucząc się korzystania z zasobów sieci byłem wielokrotnie krytykowany, ale pozwoliło mi to poznać ogólnie przyjęte zasady i nauczyć się z niej korzystać. A krytykę pokornie znoszę jako cenne uwagi i naukę. Ot, prosty sposób :-)))
Zauważ też, że uzyskałaś odpowiedź na swoje pytanie, a o to chyba chodziło...
Pozdrawiam gorąco
R.
#243
od kwietnia 2006
Zły Remek!:-) Magdo, patrząc "z boku", nie wydaje mi się, że Remek chciał Cię obrazić. Znajdziesz pomoc np. w "Botanice leśnej" Tomanka(ale to już leciwa książka, ale w niej pierwszy raz o zdjęciach fitos. przeczytałem... dlatego pamiętam:-)); pewnie w "Szwejkowskich" też będzie ( w ich botanice). Pozdrawiam.
BARDZO DZIEKUJE ZA CENNE UWAGI.PROPONUJE ZAKONCZYC JUZ TEN ZBEDNY SPOR.ZDJECIA JUZ WYKONALAM I JESZCZE RAZ WSZYSTKIM DZIEKUJE ZA POMOC.POZDRAWIAM
Hej muszę wykonać zdjęcia fitosocjologiczne w zbiorowiskach leśnych - i nie mam doświadczenia w takich badaniach. Jak określić (%) pokrycie w warstwach? o co w tym chodzi? z góry dziękuję za pomoc.
chodzi w przybliżeniu o to, że jakbyś spłaszczyła daną warstwę, to ile % zajmą Ci części roślin, a ile powietrze. To tak, jakbyś wycięła inne warstwy, a potem spojrzała z góry patrząc tylko ile % to rośliny, a ile % to prześwitująca pod nimi ziemia. Mi tak przynajmniej mówili :)
Jako inne zbiorowisko na pewno nie. Gatunki nie muszą rosnąć pojedynczo mogą też rosnąć w kępach, tak jak te.
#76
od czerwca 2008
często takie skupiska nawłoci pojawiają się na takich łąkach i mi po prostu "nie pasują" do niczego.
Dzięki za odpowiedź ^_^
#153
od maja 2007
Przede wszystkim JEDNORODNOŚĆ PŁATU jest kryterium do wykonania zdjęcia i typologii roślinności!!! To pryncypium. Jeżeli to po lewej to E-Melilotetum jak przypuszczam, to ja bym potraktował płat z nawłocią osobno.
#164
od czerwca 2008
wg mnie traktowanie tych nawłoci jako osobny zespół to tak jakby potraktować 3 sosny na torfiwisku wysokim już jako bór bagienny. Nie występują tam żadne gatunki należące to tego zespołu(myślę o Redbuckio-Solidaginetum, chyba jedyny zespół nawłociowy). Co więcej nie ma także gatunków charakterystycznych dla związku ani dla rzędu, dlatego należy je(Solidago) traktować jako gat. towarzyszace lub obce.....
Witam, bardzo proszę o radę. mam już gotowe (oznaczone) zdjęcia fito, które muszę zestawi w tabele fitosocjologiczne. wiem, że gatunki w nich muszę usystematyzować, ale nie wiem wg jakiego kryterium mam to zrobić. i "gdzie" umieścić gatunki należące do innej klasy niż dany zespół? ująć je jako gatunki "inne" czy "sporadyczne". niby to głupota a jednak utknęłam i nie mogę ruszyć z miejsca,a dostępna mi literatura traktuje ten punkt jako coś oczywistego i się za bardzo nad tym nie rozwodzi. z góry dziękuję z wytłumaczenie
#330
od lipca 2005
Gatunki charakterystyczne grupuje się w kolejności od jednostki najwęższej do najszerszej (zespół, związek, rząd, klasa). Jeśli trafi się gatunek charaktrystyczny dla jednostki pokrewnej, np. innego związku należącego do tego samego rzędu co Twoje zbiorowisko, to umieszcza się go zwykle w grupie charakterystycznych dla tego (wspólnego)rzędu. Gatunki z innych klas umieszcza się na końcu, w grupie pod nazwą "Towarzyszące", czyli razem z tymi, które nie mają żadnej wartości syntaksonomicznej. Trzeba być jednak czujnym, bo niektóre gatunki z tej ostatniej grupy można wykorzystać jako gatunki "Wyróżniające", np. jednostki niższe od zespołu.
Jeślibyś dalej miała wątpliwości co do konstrukcji tabeli, to najlepiej zajrzeć do kilku publikacji z zakresu fitosocjologii i zobaczyć, jak takie tabele wyglądają.
dzięki wyjaśniłeś to bardziej przejrzyście niż publikacje, bo tabelę mam prawie gotową tylko gatunki w nieładzie
Witam! Ja mam podobny problem. Mam zbiorowiska roślin i muszę zestawić to wszytko w tabeli, jednak jestem kompletnie zielona w tej sprawie. Może jest ktoś, kto sie tym zajmuje i mógłby mi pomóc? Pozdrawiam
#1
od listopada 2012
Witam !
I'm a french phytosociologist and just discovered your forum.
Discussions here seem to be very interessant. However I don't understand polish and have to use automatic translation (such as provided by google translate) to read your exchanges.
You use several time the word "zdjecia" wich is translated by google as "photograph". I asked myself wether you really mean "photograph", made with a camera, or if this word is used here in an other meaning like "description" ?
Pozdrawiam.
zdjęcie (in phytosociology) = record
#495
od maja 2007
Hi Florent, 'zdjęcie fitosocjologiczne' means phytosociological releve (= record). In Polish term 'zdjęcie' means also photo, google translation is quite simple and uses no context translation.
#2
od listopada 2012
Witam !
Thanks you all for these precisions.
Have a nice week-end
Pozdrawiam,
Florent
Witam
Chciałbym poradzić się w kwestii wykonania zdjęć fitosocjologicznych.
1. Czy w trakcie badania regeneracji danego zbiorowiska, moim jest żyzna buczyna niżowa, należy ściśle trzymać się transektu wytyczonego w pierwszym roku, a wykonywane zdjęcia w latach kolejnych powinny zachować te same granice? Czy też nie muszą one się aż tak dokładnie pokrywać?
2. Czy aspekt wiosenny będzie mieć duże znaczenie w badaniu w.w. zbiorowiska? Pytam ponieważ chciałem go ująć w swoich badaniach. Czekałem do ostatniej chwili, aby rośliny dna lasu mogły się rozwinąć. Dzisiaj rozwijają się liście, a na dnie lasu nie ma co oznaczać, a jeśli jest to bardzo słabo rozwinięte. Dla mnie nie możliwe do rozpoznania. Co powinienem w takiej sytuacji zrobić?
Z góry dziękuje za rady.