bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
metamorfoza jałowca
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « drzewa, krzewy «

#1
od września 2009

2009.09.24 22:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

zbyniu xxl (racjonalista)
Kupiłem jałowca.
Przez rok kiepsko rósł. Jak go odsłoniłem zaczął rosnąć tują.
Czemu?
odrosty ja³owca

#236
od lipca 2009

Bo u wielu gatunków jałowca tzw. liście młodociane są igiełkowate, a liście starcze - łuskowate. Z tego też powodu oznaczanie jałowców do gatunku bywa trudne.

#2
od września 2009

2009.09.25 09:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

zbyniu xxl (racjonalista)
Czy mogę coś zrobić by wybrać jeden gatunek, np. jałowiec.

#87
od sierpnia 2009

Ja się nie znam - ale może wyciąc ten kawałek który jest ci niepotrzebny
Malwina

#244
od lipca 2009

Chodzi o to, czy da się tak ciąć, żeby były tylko liście jednego rodzaju? Nie, nie da się. Jałowce tak po prostu mają. Można jedynie kupić, albo rozmnożyć przez sadzonkę (koniecznie pod szkłem!) inny gatunek, pozbawiony tej cechy, np. jałowiec zwyczajny.

#69
od marca 2007

2009.09.27 22:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Zofia Zacharczuk (zosia)
Jeśli był to zwykły Juniperus communis,a przyznam się że na takiego mi wygląda :P (możliwe że jest to jakaś odmiana z różnymi igłami - ale to by było widoczne przy kupnie :P). Przyczyna występowania tego typu igieł u jałowca pospolitego związana jest z nasłonecznieniem. Jałowce uwielbiają słońce, sadzone w cieniu, (nawet półcieniu) wytwarzają min. tego typu igły oraz słabiej rosną :P. Moja rada :P - przesadzić :P, gorzej jeśli rośnie w słonecznym miejscu wtedy...:
-jest to inny jałowiec i będzie tak miał :P już zawsze :P...
-pozostaje akceptacja przybysza :P i cieszenie się jałowcem bez igiełek :P, co też ma swój urok :P (lub wymiana na inny, lub okrutne uśmiercenie :P.)

#248
od lipca 2009

Jałowiec zwyczajny nie tworzy liści łuskowatych. W ogóle cała sekcja Oxycedrus, do której został zaliczony, to rośliny wytwarzające wyłącznie igły, po 3 w okółkach.
Takie sine zabarwienie igieł i pędy z liśćmi łuskowatymi to raczej cecha jałowca horyzontalnego i niektórych odmian łuskowatego, ewentualnie pstrolistnej odmiany jałowca chińskiego 'Variegata' (ale ten ma kremowe pędy) - te gatunki będą wytwarzać 2 rodzaje liści niezależnie od stanowiska. W ogóle identyfikacja jałowców bez możliwości obejrzenia całego pokroju krzewu, owoców, pędów wraz z ich przekrojem jest zawodna, ponieważ zmienność międzyodmianowa bywa większa, niż wewnątrzgatunkowa.
i

#1227
od kwietnia 2006

Jałowiec wirginijski - Juniperus virginiana
Na dorosłych roślinach występują dwojakiego rodzaju liście: łuski na cienkich, wałeczkowatych pędach, oraz igły, miękkie, nie kłujące, zazwyczaj w głębi krzewu. Ulistnienie łuskowate jest dominujące.

#335
od lipca 2009

Niewykluczone, ale niekoniecznie (J. wirginijski prawie nie ma odmian o sinym zabarwieniu).
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « drzewa, krzewy «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji