bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009.08.31 Las w Libiążu
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#2297
od września 2006

2009.08.31 Las w Libiążu #1

2009.09.18 09:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję opisanie lasów znajdujących się pomiędzy Libiążem a Chrzanowem. Ponieważ ten płat znajduje się zdecydowanie pośród zabudowy miasta zdecydowałem, żeby ten wątek nazwać tak jak to uczyniłem. Jako powierzchnia badawcze miejsce to zostało zdefiniowane w następujący sposób - 00075 Libiąż, Pasmo boru pomiędzy ulicami Jaworowa i Leśna.Dotychczas z tego miejsca udokumentowałem okazami zielnikowymi 52 gatunki grzybów, głównie pasożytniczych. Ta wizyta również znacznie powiększyła ten zbiór. Oto miejsce akcji. Trasa wzdłuż której dokonywałem penetracji została na mapie firmy Compass oznaczona na czerwono.



To co tego dnia zobaczyłem w drzewostanie dowodzi, jak bardzo trzeba uważać definiując swoje obszary badań. Oczywiście las jest gospodarczy. Niestety w żaden sposób nie przypomina boru.





Po prostu w części jest on buczyną.



A dość ubogim w gatunki runie pojawiają się niezawodne kruszczyki, raczej szerokolistne - Epipactis helleborine.







Charakterystyczną cechą krajobrazu tego miejsca są liczne zagłębienia w których rozwijają się mokradła. Oto jedno z nich. nie jestem w stanie w tym momencie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy mają one związek z osiadaniem terenu spowodowanym przez kopalnię węgla kamiennego Janina.





Tutaj między innymi pojawił się fiołek - Viola uliginosa.



A teraz partia lasu z bardziej mieszanym drzewostanem. Tutaj dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula. Na pierwszym planie widać owocującą kruszynę - Frangula alnus.



I kolejny raz natrafiamy na prawie buczynę.



Bliskość zabudowy sprzyja różnym formom antropopresji. Oto jeden z licznych przykładów takiego zachowania.







Nie wszystkie te zdjęcia są dostatecznie ostre, ale trudno w tej sytuacji spokojnie trzymać aparat. Tutaj część tej instalacji próbuje maskować wietlica samicza - Athyrium filix-femina.



A że celem wyprawy było swoiste grzybobranie pora na przynajmniej jeden przykład. Oto Microsphaera vanbruntiana na Sambucus racemosa.



A przy zachodnim cyplu lasu mamy płat podmokłej brzeziny z domieszką dębu szypułkowego - Quercus robur. W runie dominuje turzyca drżączkowata - Carex brizoides.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji