Kontynuuję opis wędrówki odbytej 6 sierpnia. Tym razem fotoreportaż dotyczy drugiego z oznaczonych fioletową barwą odcinków trasy naszej wycieczki naniesionej na mapę firmy Compass.
Miejsce to znajduje się przy północnej krawędzi kompleksu leśnego Sośnica. Intensywnie zacząłem je badać w 1997 roku. Jest ot jedna z wielu moich stałych powierzchni badawczych na których prowadzę swoje pasożytobrania. Ma ona charakter ekotonu. Pierwotnie mogły się tutaj znajdować pola uprawne. Ale już wtedy, gdy poznałem to miejsce po raz pierwszy znalazłem tutaj liczne ślady intensywnej eksploatacji piasku, nielegalnej oczywiście. Zarazem lokalna społeczność ostro protestowała tutaj przeciwko zamiarom wybudowania na terenie Balina nowoczesnego - jak zapowiadały władze Chrzanowa - Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Oto co można tam zobaczyć dziś.
Po pierwsze na niektóre z poletek wkroczyły siły powietrznodesantowe lasu pod postacią kilkuletnich siewek sony zwyczajnej -
Pinus sylvestris.
Wszelako roślinność zielna jeszcze mocno się trzyma. Oto lucerna sierpowata -
Medicago falcata.
A teraz dwa przykłady z mojego pasożytobrania. Oto chory barszcz zwyczajny
Heracleum sphondylium. Jego oraz wiele innych przedstawicieli rodziny selerowatych -
Apiaceae poraża mączniak Erysiphe heraclei.
Dla odmiany koniczynę łąkową -
Trifolium pratense oraz wiele, ale nie wszystkich, przedstawicieli rodziny bobowatych poraża mączniak Erysiphe trifolii. W nowszych ujęciach taksonomicznych to teraz Microsphaera trifolii.
Poza sosnami tu i ówdzie trafia się gatunek inwazyjny, czeremcha amerykańska - Padus serotina
Większa część powierzchni tych poletek jest porośnięta przez trzcinnika piaskowego. Spore połacie porasta również jeżyna popielica - Rubus caesius. Owoce tego delikatnego roślinnego drutu kolczastego są interesującą przekąską podczas letnich spacerów w tym miejscu.
A oto pozostałości po wspomnianych akcjach protestacyjnych. Tu stanowiła ona pokłosie akcji budują, remontują, urządzają. Na szczęście dziś to znikomy procent powierzchni całego obszaru.
Innym zielonym dominatorem jest tutaj orlica pospolita - Pteridium aquilinum
Są też miejsca na które drzewa jeszcze nie wkroczyły.
Ciekawostką florystyczną na tym poletku była dziewanna firletkowa - Verbascum lychnitis o kwiatach żółtych oraz prawie białych.
Swój kącik znalazła tutaj również lnica pospolita - Linaria vulgaris
Jest też okazały dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum
W tej okolicy natrafiliśmy na prawdopodobnie ostatnie w sezonie poziomki - Fragaria vesca.
Czasami teren bardzo się zwęża.
A kiedy ponownie rozszerza się wzrasta liczba barwnych kwiatów. Oto cieciorka pstra - Coronilla varia
Są i wszędobylskie kruszczyki - Epipactis.
Tuż przed opuszczeniem tego miejsca obejrzeliśmy sobie dokładnie nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas
A na zakończenie tego etapu wycieczki poszliśmy jeszcze do lasu, gdzie parę tygodni temu kwitła lilia złotogłów. Rośliny odnaleźliśmy, ale wszystkie już przekwitły.