bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009.07.30 Balin k. Chrzanowa - 1
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#2137
od września 2006

2009.07.30 Balin k. Chrzanowa - 1 #1

2009.08.26 00:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończą się wakacje. Niestety nie nadążam z zamieszczaniem sprawozdań z kolejnych wypraw. Został nam jeszcze jeden sierpniowy czwartek, ale teraz zamieszczam sprawozdanie z pierwszego etapu z wycieczki odbytej w ostatni czwartek lipca. Naszym celem była środkowa część obszaru, na którym być może powstanie "Nowy Chrzanów" o ile arabski inwestor się nie rozmyśli. Oto mapa firmy Compass z marszrutą.



Fotoreportaż został podzielony na trzy części. Odcinka oznaczonego białym kolorem nie dokumentowałem. Tedy startujemy. Na początku przechodzimy ulicą Ciasna, gdzie znajdują się pozostałości dawnej zabudowy wykonanej głównie z lokalnych dolomitów i wapieni.









Następnie podążając ulicą Wiśniową docieramy do znajdującego się na południe od niej niewielkiego dolomitowego wzgórza obsypanego piaskiem. Na nim rozwinęła się murawa w której istotny składnik stanowi goździk kartuzek - Dianthus carthusianorum.







Jest tutaj również uciekinier z ogrodu - Heliopsis scabra



Na jednym z piaszczystych odłogowanych pól masowo wystąpiła tymotka Phleum phleoides





A teraz kilka barwnych roślin. Na początek dzwonek Campanula persicifolia



Dalej krwawnik - Achillea millefolium o różowych kwiatach.



Ze wzgórza rozciągają się ciekawe widoki. Na tym zdjęciu po lewej stronie znajdują się kolejne cele naszej wędrówki. Ponieważ lasy zlewają się z sobą nie będę ich teraz nazywać.



Tutaj już można rozróżnić kilka szczegółów. Na południu dominantę stanowi Wójtowa Góra. Na jej tle nieco na prawo od samotnej brzozy wyłania się teren Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi



Od strony północnej wyłania się typowa współczesna zabudowa Balina Małego. Docelowo będzie to skansen na skraju wielkiego miasta.



A teraz kolejna porcja zieleniny. Na początek rezeda - Reseda lutea



Dalej koniczyna pagórkowa - Trifolium montanum





Następnie przelot - Anthyllis vulneraria



Ale najbardziej intrygująco wygląda dziewięćsił pospolity - Carlina vulgaris







Przeważa jednak lada jaka zielenina. Tutaj kępa brzóz - Betula pendula w łanie trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.



Niejaką rzadkością jest występowanie gruszy dzikiej - Pyrus pyraster



I na zakończenie tego etapu wędrówki kilka widoków. Spoglądając na zachód widzimy wzgórze Wianek.



W tej partii zdjęć najważniejsza jest głęboka rysa w środkowej części każdego zdjęcia. To dolina rzeki, która tutaj płynęła w starszym trzeciorzędzie.







W sumie, po głębszym zastanowieniu doszliśmy do wniosku, że byłoby to doskonałe miejsce pod budowę szkoły, chociaż znikłaby zieleń.



Ale za to przy bardzo dobrej pogodzie mielibyśmy Beskidy jak na dłoni. Tym nie mniej najbardziej intrygującym aspektem tego etapu naszej wędrówki był kompletny brak gatunków ściśle chronionych. Ciąg dalszy nastąpi...
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji