#208
od listopada 2008
To ciekawe - z takimi ośćmi i takie owłosione kłoski? Ale, skoro to taki podgatunek. Kostrzewy czerwone z mojej okolicy mają podobny pokrój wiechy, która przed kwitnieniem jest podbarwiona czerwonawo, ale nie mają takich ości i owłosienia. Liście płonne mają szczeciniaste, łodygowe płaskie. Języczek b. krótki z dwoma uszkami. To ważna trawa (k. czerwona) w rolnictwie i w uprawach gazonowych i dziwię się, że jeszcze nie zedytowana w atlasie-roslin.pl.
naogladałem sie w lipcu kostrzewy czerwonej w rowach a wiec rzut beretem od łeby
ale tej odmiany nie widziałem (chyba ze tak sie zmienia)
Dzięki Wam za opinie.Ona rośnie przy obrywających się skarpach,gdy się idzie z Łeby na wydmy.(zdj. z sierpnia) W kluczu Rutkowskiego opisana;Plewki dł.długo wełnisto owłosione.(Kostrzewa kosmata=Festuca villosa)
#211
od listopada 2008
To co innego. To osobny gatunek, nie związany z kostrzewą czerwoną.
Ta kostrzewa kosmata nie jest jeszcze zredagowana w atlasie-roslin.pl.
Zorientowałem się, że jesteś jednym z wybitnych redaktorów atlasu. Czekam więc na opracowanie tej trawy w atlasie. Pozdr. K.
Pozwolę sobie przyłączyć do dyskusji.
To, co widzimy na zdjęciach to istotnie Kostrzewa kosmata - Festuca villosa Schweigg.
Jest to takson niedawno wyłączony z szeroko rozumianej Kostrzewy czerwonej - Festuca rubra L. s.l., w dawnej literaturze funkcjonował przeważnie pod nazwami: Festuca rubra L. subsp. genuina Hack. var. arenaria (Osbeck) Fries lub Festuca rubra L. subsp.arenaria (Osbeck) Syme lub Festuca rubra L. var. arenaria Fr. lub Festuca rubra subsp. arenaria (Osbeck) F. Aresch. (straszny jest ten chaos nomenklatoryczny).
Gatunek jest pospolity na nadmorskich piaskach wydmowych na całym polskim (i nie tylko) wybrzeżu. Z dostępnych informacji wynika, że notowano go również na wybrzeżach i w głębi kontynentu Ameryki Północnej. Rutkowski podaje, że jest oktoploidem o liczbie chromosomów 2n=56, niemniej są też starsze informacje o tym, że populacje polskie należą do heksaploidów 2n=42. Uważana jest za gatunek charakterystyczny dla związku Koelerion albescentis (zwarte murawy piaskowe siedlisk nadmorskich, w Polsce zubożone z powodu braku Koeleria albescens). Można ją znaleźć nie tylko na skarpach, występuje głównie na przedwydmiu i w obrębie wydmy białej, na wydmie szarej widywałem ją wyjątkowo i wyraźnie gorzej tam rosła.
Wielkie dzięki Sebastianie za obszerne uzupełnienie.
Mam nadzieję, że przydadzą się do Atlasu. Niestety nie znalazłem ekologicznych liczb wskaźnikowych, nie ma ich w żadnym dostępnym wykazie dla roślin europejskich.