Trudna sprawa. Nie mogę dopatrzyć się pokrywek (listki pod baldaszkami), więc odpada rodzaj Blekot. Najbardziej podobny byłby olszewnik kminkolistny - Selinum carvifolia L., niemniej oznaczenie może być nietrafne - za mało szczegółów i siedlisko typowe dla tej rośliny zupełnie inne - łąki, zwłaszcza zmiennowilgotne.
Nie widać tego na zdjęciu, ale czy ta roślina nie ma przypadkiem po 3 pokrywki pod każdym baldaszkiem? Wówczas byłby to jednak blekot. Zwykle są one dobrze widoczne, ale z okazami suszonymi bywa różnie.
przepraszam .... ale ja nie wiem o co Panu chodzi :( ja nie studiuję jeszcze... jestem na profilu technika ochrony środowiska, teraz idę do 2 klasy i nie znam sie dokładnie jeszcze na roślinach. czy mógłby Pan to napisac nieco prościej ?:( proszę.
nie wiem co ma Pan na myśli *
Spróbuję więc to wytłumaczyć.
Cały kwiatostan na zdjęciu to baldach. Jeśli są pod nim listki, nazywamy je pokrywami. W skład baldacha wchodzą małe baldachy - to są baldaszki. Listki pod nimi to pokrywki.
Czyli, aby stwierdzić, czy zasuszona roślina miała pokrywki ułamujemy z baldacha jeden baldaszek i zalewamy go w kubku wrzącą wodą w celu rozmiękczenia. Po kilku minutach okaz jest na tyle miękki, że można to dostrzec.
U roślin z rodziny baldaszkowatych bardzo ważne w oznaczaniu są całe liście, owoce oraz obecność/brak pokryw i pokrywek, a także ich kształt, czasem też liczba.
Czy teraz jaśniej? ;)
:( dziękuję Panu bardzo ... ale nadal nie wiem jak to zobaczyć. Zalałem woda i nic nie zauważyłem ;(