Jest to rodzaj Jaśminowiec - Philadelphus L., zwany często, choć całkowicie błędnie "jaśminem". Niestety ścisłe oznaczenie do gatunku nie będzie możliwe z tego zdjęcia, jedynie po ząbkowaniu dwóch najwyższych liści można z dużą ostrożnością typować jaśminowca wonnego - Philadelphus coronarius L.
przejrzałam zdjęcia jaśminowców i tak chyba dobrze trafione-jaśminowiec wonny. Dziękuję. A czy rośnie on naturalnie w Polsce? czy jest wyłącznie sadzony przez człowieka?
Niestety, wszystkie jaśminowce są pochodzenia obcego i u nas nie mają tendencji do samorzutnego pojawiania się, czy dziczenia. Na świecie żyje około 40 dzikich gatunków (dość podobnych do siebie) w Europie południowej (do okolic Kaukazu) i wschodniej Azji oraz w Ameryce Północnej i Środkowej. Oprócz tego istnieje mnóstwo ogrodowych mieszańców, często bardzo trudnych w oznaczaniu. Jaśminowce wprawdzie mogą tworzyć u nas nasiona, ale siew stosuje się rzadko i niemal wyłącznie tylko w celu wyhodowania nowych odmian, zwykle wystarczy rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki zdrewniałe (tak, jak porzeczki), półzdrewniałe sadzone do inspektu, albo zielne, ukorzeniane pod osłonami; niektóre formy tworzą też odrosty korzeniowe.