bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009-07-14 Balin k. Chrzanowa 1
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#1930
od września 2006

2009-07-14 Balin k. Chrzanowa 1 #1

2009.07.17 23:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Około 3 lata temu miało w Chrzanowie miejsce bardzo ważne wydarzenie. Tuzż po 1 kwietnia w lokalnej prasie pojawiła się wieść, że pojawił się inwestor, który na nieużytkach w okolicy autostrady zbuduje drugi Chrzanów. Aby przestawić problem publikuję fragment mapy krakowskiej firmy Compass. Moje muzeum znajduje się w prawym dolnym rogu. Do skrzyżowania oznaczonych współrzędnych jest dokładnie 4,5km.
Drugie miasto, na około 50 tysięcy mieszkańców ma powstać na terenie od zachodniej granicy miasta po autostradę z wyłączeniem obecnej zabudowy Balina. warto wiedzieć, że teren ten obejmuje mniej niż 10% obecnej powierzchni miasta i gminy, gdzie mieszka teraz nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców.



Pierwsza porcja zdjęć powstała tam, gdzie na mapie znajduje się czerwona plama.



Na pierwszy rzut oka niejedna, nawet bardzo wykształcona osoba wpatrując się w ten ugór będzie czuła się jak europejczyk spoglądający na trybuny chińskiego stadionu.





Pole pokrywa między innymi łan trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.



Zobaczymy dziewannę firletkową - Verbascum lychnitis.



Jest również spory płat orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.



Tuż za nią skrywała się kępa koniczyny różnoogonkowej - Trifolium campestre









Pola te znajdują się na stokach góry Łazy. Dlatego bez trudu widać stąd odległy o kilkanaście kilometrów Libiąż. Przy bardzo dobrej pogodzie dostrzeżenie Beskidów z kulminacją Babiej góry to żaden problem. Jeśli tajemniczemu inwestorowi z Dubaju projekt wypali wówczas po horyzont będą ciągnęły się bloki. Ta łąka ma być jednym z blokowisk.





Przy drodze spotkałem łan brodawnika zwyczajnego - Leontodon hispidus. W ich kwiatostanie chrząszcze, z rodzaju złotka jak mniemam, zajmowały się przedłużaniem swojego gatunku.





A teraz goździk kartuzek - Dianthus carthusianorum



Ale w tej części sesji zdjęciowej najbardziej dumny jestem z uchwycenia w locie bzyga.



ciąg dalszy nastąpi...

#5074
od stycznia 2007

2009-07-14 Balin k. Chrzanowa 1 #2

2009.07.18 12:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara Kudławiec (topazzz)
Piotrze, spiesz się udokumentować to, co za chwilę przestanie istnieć ..... :-(
i

#1412
od listopada 2006

2009-07-14 Balin k. Chrzanowa 1 #3

2009.07.21 01:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Fałdziński (grzybiorz)
Dzięki nawiązaniu pewnej znajomości w 2007 roku zlatałem w swojej okolicy prawie wszystkie ugory, łomy, wysypiska, prochownie, międzypolne zarośla, wzniesienia, skrawki nieużytkowanych pól z kserotermiczną roślinnością...
Wszystko w poszukiwaniu zaraz (Orobanche).

Przy okazji ich dokumentacji nauczyłem się rozpoznawać kilka roślin na których pasożytują, no i chyba udokumentowałem prawie wszystkie gatunki zaraz jakie pojawiły się w promieniu trzech kilometrów od własnego domu. Liczę, że choć trochę pomoże to zachować cenniejsze zbiorowiska roślin które nie spełniają kryteriów na objęcie ochroną rezerwatową.
Choć nie znam na roślinach to jako mieszkaniec podkieleckiej wsi z silnie postępującą urbanizacją coraz bardziej dostrzegam ogrom piękna w nich tkwiącego i tego typu dokumentację jaką pokazuje nam Piotr uważam za bardzo sensowną i wartościową.
Po latach nieobecności, być może uda mi się ponownie odwiedzić w przyszłości okolice Chrzanowa. Szczególnie Płazę, Bolęcin... i wybrać się na którąś z wędrówek z Grzegorzkiem.

(wypowiedź edytowana przez grzybiorz 22.lipca.2009)
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji