Drzewko jesionolistne.
No chyba, że to będzie jednak jakaś ewodia. Wszystko się okaże jak zaowocuje lub przynajmniej zakwitnie...
To ajlant gruczołowaty na co wskazują zaskakująco duże przyrosty. Liście na długopędach mogą mieć > 1m. Wytwarza dużo samosiewu, bardzo atrakcyjne drzewo ale także kłopotliwe. Równie duże liście > 1m ma kłęk kanadyjski.
Czyli dobrze typowałem:)
Czy nazwa gatunkowa ajlant gruczołowaty jest poprawna? W atlasie Marka widnieje jako bożodrzew gruczołowaty(ajlant wyniosły) - Ailanthus altissima.
Wydaje mi się, że jeżeli przejmiemy Czeklistę za wzorzec (a Marek na niej chyba bazuje) to nazwa podana w atlasie jest właściwą.
Pozdrawiam :))
Dziękuję za szybkie rozpoznanie.
Co do nazwy to w leksykonie przyrodniczym "Drzewa" Kremera, jest nazwa Bożodrzew gruczołkowaty i tylko dzięki nazwie łacińskiej odnalazłem nazwę polską.
Ja koło bloku posadziłem 2 te drzewka i byłoby fatalnie gdyby to był bożodrzew, bo jak jest napisane w książce, rośnie intensywnie do 20-25m, ale może tego nie doczekam i sąsiedzi mnie nie przeklną.
Natomiast zawiedziony byłby sąsiad, który te drzewka wysiał u siebie na działce z myślą, że jest to ewodia koreańska, która ma kwiaty nektarodajne, a on ma małą pasiekę. Nasiona tego drzewka zebrał w jakimś instytucie w Puławach.
Może ktoś wie po ilu latach można spodziewać się zakwitnięcia. Nigdzie nie mogę się doczytać.
Pozdr.
Zdzisiu, proponuję wątki tyczące się drzew ozdobnych obcego pochodzenia zamieszczać w części przeznaczonej dla ogrodników; od nich dowiesz się więcej.
Ewodie bo o kilku potencjalnych gatunkach można mówić (4-5) choć najczęściej chodzi o e.koreańską E. daniellii w polsce są rzadkie. Drzewo długo ma korę gładką podobną do buka. Tak więc nadzieje pszczelarskie raczej nie mają szans. Drzewo cenione przez pszczelarzy z powodu póżnego terminu kwitnięcia od września do przymrozków. W naszym klimacie w ostre zimy z reguły wymarzają.
Drzewa rozmnażane z nasion (ziarnówki) kwitną i owocują zawsze kilka lat pózniej niż rozmnażane wegetatywnie. Z tego powodu rozmnażanie generatywne nie ma prawie zastosowania w sadownictwie. Bożodrzew ma kwiaty także miododajne i choć samo drzewo i kwiaty "pachną" olejem rycynowym to można zagwarantować ze skutki nie będą tak dramatyczne.