bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
topola czarna
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « drzewa, krzewy «

#23
od kwietnia 2009

2009.06.06 17:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Kasia Wroclaw
Zgadza się?

#1761
od września 2006

2009.06.06 20:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Niekoniecznie. To może być topola holenderska.

#30
od kwietnia 2009

2009.06.08 19:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Kasia Wroclaw
Dziękuję za oznaczenie.

A czy są jakieś dobre cechy różniące obydwa gatunki? Im dłużej wpatruję się w liście topól w atlasie i w naturze tym mniej wiem :(

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam (wg "Dendrologii" Senety): topola holenderska jest mieszańcem Populus x canadensis i należy do topól euramerykańskich (= kanadyjskich)...?
Z kolei topole euramerykańskie (=kanadyjskie) razem z Populus nigra tworzą grupę topole czarne...Więc jeśli powiem, że ta topola należy do topól czarnych to się nie pomylę? ;)

#35
od kwietnia 2009

2009.06.09 08:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Kasia Wroclaw
Mam jeszcze takie zdjęcia. To są inne drzewa niż topola w powyzszym poście, ale z tego samego parku.

Zdjęcia z początku maja więc listki młode.
Czy na podstawie tych fotek można wnioskować że to mieszaniec topoli czarnej, na przykład właśnie topola holenderska?

czytałam, że mieszańce mają czerwonawe blaszki i ogonki, a na tych fotkach na ogonu widać czerwonawy kolor, a na blaszkach ktore przeswitują troche jakby też.



1


2



3

#32
od kwietnia 2009

2009.08.11 09:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

LECH SZAROWSKI (lech_sz)
Jeżeli zdecydujemy się na grzebanie w Populus x canadensis co trzeba czynić z rozwagą do cechy odróżniające od t. czarnej oparte są na wyglądzie długopędów a te są zmienne. Jeżeli długopędy są na końcu bruzdowane to raczej jest to mieszaniec kanadyjski.Mieszaniec nie ma także zasychających gałęzi. T. czarna zawsze ma ich dość dużo. Kora na pniu bez guzowatych narośli wskazuje na t. kanad.Potem patrzymy na pokrój drzewa jeżeli gałęzie ustawione są w regularnych nibyokółkach i pęd przewodni jest widoczny aż do szczytu drzewa to mamy do czynienia P.c.cv. Robusta.(odm. niekłańska) Jeżeli gałęzie ustawione są nieregularnie to najczęściej mamy do czynienia wysoko osadzona korona gałęzista szeroka - T.c.cv. Serotina (odm póżna). Te dwie odmiany wyczerpują 90% populacji drzew na południu Polski. Inne odmiany P.c. cv. Marylandica (odm. holenderska) pień często niski krzywy korona szeroka nisko osadzona.( krzywy pokrój może być spowodowany czynnikami zewnętrznymi !!!- trzeba to ocenić) Korona wąskoowalna - P.c. cv. Regenerata (odm. francuska). Dobrze jest spytać leśnika- na studiach ich tego uczą. Na tym stopniu komplikacji radzę poprzestać bo dalsze brnięcie w temat wymaga specjalistycznych studiów i zaplecza zielnikowego z dobrze oznaczonym materiałem.
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « drzewa, krzewy «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji