A Stellaria uliginosa sprawdzałeś?
Dość podobna, choć wbrew nazwie ta ze zdjęcia rosła na suchych pastwiskach, o piaszczystej glebie w takich trawach jak: kostrzewa czerwona i mietlica pospolita. Gwiazdnica bagienna - zupełnie nie zredagowana w "wikipedii" - czeka na uzupełnienie.
Jeżeli podsadki i liście nie są u nasady orzęsione (a dodatkowo liście są jakby nieco mięsiste i sino owoszczone) to najprawdopodobniej jest to gwiazdnica błotna (inaczej - sina) Stellaria palustris Retz. albo jej mieszaniec z gwiazdnicą trawiastą, tzw. Stellaria x decipiens Hausskn. (miejsce znalezienia przemawia bardziej za tą drugą możliwością).
Gwiazdnica bagienna Stellaria uliginosa Murray ma liście długości do 15 mm, szerokolancetowate i w środku wyraźnie najszersze, także nieco orzęsione u nasady, poza tym jej płatki są znacznie krótsze od działek kielicha (ma się wrażenie, jakby roślina w ogóle ich nie miała na pierwszy rzut oka).
Oba gatunki rosną w miejscach bardzo wilgotnych i oba krzyżują się ze sobą i z gwiazdnicą trawiastą, stąd identyfikacja może sprawiać problemy.
Czy obrazek wyklucza gwiazdnicę trawiastą: Proszę ustosunkować się do informacji z "Wikipedii" - cytuję:(kopiuję i wklejam).
"W naszej florze znane są cztery odmiany[1]:
- bezrzęskowa (var. aciliata Fenzl) - liście u nasady oraz podsadki nagie,"
Nie wyklucza, ale podkreślam, że oznaczanie taksonów podobnych wyłącznie na podstawie fotografii jest zawodne, dlatego też wpisałem powyższe cechy i sugerowałbym ich konfrontację, o ile to możliwe, z okazem ze zdjęcia (może to być równie dobrze gwiazdnica trawiasta w granicach zmienności, jak i jej mieszaniec z gwiazdnicą błotną, a nawet gwiazdnica błotna). Proszę zwrócić uwagę na grubość i barwę liści, do dokładnej oceny orzęsienia pomocne jest dobre oświetlenie i szkło powiększające lub mikroskop stereoskopowy.
(wypowiedź edytowana przez sebastian_nowakowski 18.listopada.2008)