Jest to bardzo prawdopodobne.
#3841
od stycznia 2007
Brawo, skądinąd, od Romka Rysia, wiem, jakie znamienite to znalezisko - gratulacje! :-)))
#309
od lutego 2007
W zasadzie to tylko potwierdzenie, bo to stanowisko podał S. Rosadziński w monografii LKP. Nie mniej jednak cieszę się, że mogłem zobaczyć brzeżycę w naturze. Zdecydowanie bardziej zadowolony jestem z innych znalezisk w bieżącym sezonie. Chociażby gatunków subatlantyckich takich jak kropidło piszczałkowate, starzec wodny czy długosz królewski oraz stokłosy żytniej - gatunku występującego w agrocenozach.
W przyszłym sezonie zamierzamy odnaleźc z Romanem Chrysosplenium oppositifolium, która była podawna z naszych terenów w źródłach niemieckich.
(wypowiedź edytowana przez koberek 23.października.2008)
(wypowiedź edytowana przez koberek 23.października.2008)
Śledziennica naprzeciwlistna to b. rzadki, atlantycki gatunek ze skalnicowatych. W Polsce występuje rzadko, wyłącznie w zachodniej części kraju, potwierdzone stanowiska znane są tylko z Dolnego Śląska i Pomorza. Chrysosplenium oppositifolium jest podobna do innego, bardzo pospolitego w kraju gatunku – śledziennicy skrętolistnej [ś. naprzemianlistnej] (Chrysosplenium alternifolium).
Głównymi cechami wyróżniającymi te dwa gatunki są: liście naprzeciwległe, łodyga czterograniasta, dolna część łodygi i blaszka liściowa owłosiona.
Rodzaj śledziennica (Chrysosplenium) reprezentowany jest na świecie przez 55 gatunków. W Europie występuje 5, w Polsce 2.
A tak swoją drogą, na polskiej Wikipedii zamieszczono Chrysosplenium oppositifolium, ale w stopce podano błędną, polską nazwę gatunku?!
Jeżeli planujesz polowanie na Chrysosplenium oppositifolium to zapraszam w moje strony - okolice Wlenia :)
Na terenie swojego leśnictwa mam ją na kilku stanowiskach.
Raczaj chcemy odszukać ją w swoich okolicach choć do Wlenia z Żar czy Lubska jest niedaleko.
To ja życzę POWODZENIA! w poszukiwaniach wszelakich i trzymam kciuki :-)))