Ostatnio byłem na spacerze pod Warszawą, niestety bez aparatu. Pora już późna i większość roślin zamiera, co utrudnia identyfikację. Znalazłem jednak w niewielkim zagłębieniu pośród dojrzałych szczotlichowisk takie zbiorowisko:
Nardus stricta 4
Deschampsia caespitosa 1
Agrostis stolonifera 3
Potentilla erecta +
Juncus effusus +
Rumex sp. r
C Pinus sylvestris (+)
W obrębie dołka zlokalizowany był również płat:
Nardus stricta 1
Deschampsia caespitosa 3
Juncus effusus 2
Agrostis stolonifera 1
Potentilla erecta +
Holcus lanatus +
Lychnis floc-cocculi +
Epilobium sp. +
Rumex sp. +
C Betula pendula +
W bezpośrednim sąsiedztwie płatów rosło kilka pokaźnych olszy, a nieco dalej także kilka kęp wrzosu.
Pierwsze zbiorowisko będzie jakąś psiarą, pytanie tylko jaką? Co do drugiego, nie mam pewności, ale obecność bliźniczki i pięciornika wskazywać może również na psiarę. Czy ktoś mógłby podzielić się ze mną swoimi przemyśleniami na temat psiar? Podobno te zbiorowiska giną w Polsce w zastraszającym tempie.
#150
od maja 2007
Drugie zbiorowisko to raczej nie psiara, tylko jakaś kiepska wilgotna łąka.
Rozumiem że zdjęcia fito nie są raczej kompletne co do składu florystycznego (zwłaszcza 1). To pierwsze to jakaś uboga postać murawy bliźniczkowej, nie wiem co tam było jeszcze, ale jeśli niewiele więcej to kadłubowe zbiorowisko z rzędu Nardetalia.
Zdjęcia na pewno nie są kompletne, ponieważ wykonane są zbyt późno, poza okresem wegetacyjnym części gatunków. Wykonałem je z własnego zainteresowania zbiorowiskami, pomimo że nie są metodyczne. Nie mogłem się oprzeć. Podjadę tam z pewnością na wiosnę i wykonam zdjęcia ponownie. Dzięki ogromne!