Mam następujący problem. W grądach nad Jeziorem Solińskim występują 2, a właściwie nawet trzy gatunki groszków: Lathyrus vernus, Lathyrus laevigatus, Lathyrus niger. Gatunki dość łatwe do rozpoznania jeśli kwitną albo przynajmniej są w miarę typowo wykształcone. Sam z własnego doświadczenia znam dość dobrze Lathyrus laevigatus w różnych fazach rozwoju (od siewki począwszy) i wiem że jego wygląd dość mocno się zmienia. Natomiast Lathyrus vernus znam zasadniczo tylko w fazie generatywnej i tu problem. Spotkałem w kilku miejscach osobniki, które przypominały mi juwenilne stadium Lathyrus laevigatus (fot. 1), ale często tuż obok były typowe Lathyrus vernus (fot. 2). Moja prośba dla osób, które znają Lathyrus vernus w różnych stadiach - czy on też wykazuje taką zmienność w młodym wieku (bardziej zaokrąglone liście, nerwacja bez 3 wyraźnych równoległych nerwów)? Lathyrus ??
Szukałem w lit.niemiecko-języcznej,ale nic o tym nie wspominają. Szwajcarska ks.botaniczna Flora Vegetativa pokazuje cały Lathyrus vernus(przed kwitnięciem)z wszystkimi liśćmi zaostrzonymi,tak jak u Ciebie na drugim zdj.
Dzięki wielkie za starania. Faktycznie nie za bardzo te egzemplarze pasowały na Lathyrus vernus, a sąsiedztwo mogło być przypadkowe. Po analizie swoich fotek stwierdziłem, że może jednak wygląd liści (bardziej lub mniej spiczaste) u Lathyrus laevigatus bardziej zależy od warunków wzrostu niż od stadium.