wydaje mi się to być jastrunem właściwym Leucanthemum vulgare. Jeśli te zdjęcia z dzwonkiem rozpierzchłym robiłeś na tej samej łące, to możliwe że masz do czynienia z łąką grądową rajgrasową, czyli zbiorowiskiem ujętym obecnie w załączniku Dyrektywy Siedliskowej jako łąki kośne użytkowane ekstensywnie. Mógłbyś poszukać ewentualnie obecności rajgrasu i bodziszka łąkowego, gatunków charakterystycznych dla tego zbiorowiska. Pozdrawiam!
#68
od października 2007
Fitosocjologii nie ucieknę... ;) A tak poważnie, to zdjęcia robiłem w biegu (niestety było to wyjazd "służbowy"...) Rajgras rzeczywiście się przewijał, za to bodziszka nie kojarzę, bo jak to w biegu tylko kwitnące rzucają się w oczy.
Co zaś do powyższej rośliny to rosła nieco niżej na niewielkim słabo porośniętym osuwisku(widać w tle)obszar dookoła raczej traktowany "trawnikowo" ponieważ położony na terenie ośrodka wypoczynkowego. Natomiast nie wiem czy nie byłbym bardziej skłonny uznać, że to jastrun zwyczajny Leucanthemum ircutianum ze względu na owłosienie łodygi?
Pozdrawiam!
ja tyle, że sprawdziłem na wikipedii, że jastrun właściwy posiada czasami owłosienie, ale tutaj więcej pomóc nie będę mógł, ponieważ w jastrunach raczkuję dopiero. Może ktoś zna jastruny lepiej, poczekajmy :)
#69
od października 2007
Właściwy posiada czasami, a zwyczajny z zazwyczaj... ;) Przynajmniej tak mi klucze podają...
Może rzeczywiście lepiej poczekać... Przy odrobinie szczęścia zajrzy tutaj jakiś miłośnik jastrunów... :)
#325
od października 2007
Chrysanthemum leucanthemum L czyli Leucanthemum vulgare czyli złocień właściwy czyli jastrun właściwy - to dość charakterystyczna roślina.
#73
od października 2007
Maciej makro Czernik: Jednak coś poza pokrzywą też Ci wychodzi... ;)
Dzięki wszystkim za pomoc!