#56
od października 2007
Łodyga wzniesiona, listki wcinane... Czyżby Potentilla conferta?
Gatunek zawleczony koło Warszawy, a ja właśnie pod Warszawą zrobiłem to zdjęcie...
Czekam na sugestie lepiej zorientowanych niż ja... Może nawet jakichś miłośników pięciorników... ;)
Ja w sobotę znalazłam taką roślinę na osiedlu i okazała się pięciornikiem niskim Potentilla supina. W przewodniku Rutkowskiego pozostałe gatunki miały mieć znacznie większe płatki, zapewne na zdjęciu to też jest to.
#57
od października 2007
Wydaje mi się, że płatki były większe niż te 2-3mm... Zresztą p. niski znaleziony w necie nie za bardzo mi pasuje. Możesz podesłać jakąś fotkę swojego?
Pozdrawiam
Fotki podesłać nie mogę, jednak jeżeli twój miał większe płatki, to mógł być inny gatunek, jeżeli jednak jesteś tego pewien. Inną cechą było ułożenie kwiatów - albo w wierzchotkach albo pojedynczo. Jednak w przypadku mojego okazu ułożenie całej łodygi było takie, że na pierwszy rzut oka mogło być mylące. W necie są różne zdjęcia - jedne bardzo bodobne, inne nie, więc na tym nie można się całkowicie opierać kiedy chodzi o podobne gatunki.
#58
od października 2007
W takim razie wybiorę się znowu jeśli dam radę. Tym razem z kluczem... :)
Dzięki i pozdrawiam
Zwróć uwagę na te ułożenie kwiatów - czy jest to 1 pęd który po prostu wygina się ale kwiaty wyrastają jednak pojedynczo, czy tworzą wyraźny kwiatostan - poza tym jak płatki małe - na pewno P. supina.
Tak to jest to, co ja znalazłam. Zauważ że kwiaty wyrastają na pojedynczych szypułkach bezpośrednio z łodygi, dalej łodyga rozgałęzia się i kolejny kwiatek wyrasta a łodyga biegnie dalej itd.
#61
od października 2007
Dzięki! Dla mnie jeszcze dużo pojęć jest mglistych...
Jak będę miał wątpliwości co do pięciorników już wiem do kogo się odezwać... ;)
Pozdrawiam
Marcin
Proponuję też zaopatrzyć się w przewodnik Szafera ( Rośliny polskie ), bo Rutkowski jest zbyt ogólnikowy